Na pandémiu vtáčej chrípky sa pripravuje celý svet. Cvičenie mali vo Vietname a minulý týždeň aj v krajinách Európskej únie. FOTO - REUTERS |
Ukázalo sa, že sa informácia o šíriacej sa chorobe dostala pomerne včas tam, kam mala. Horšie to však bolo so vzájomným technickým prepojením medzi jednotlivými inštitúciami. Kým niektoré krajiny dokázali rýchle zaistiť ochranu hydiny a majú zásoby antivírusových liekov, iné mali ťažkosti zabezpečiť rizikové skupiny ľudí, a dokonca dôležitých pracovníkov nevyhnutných na fungovanie štátu.
Scenár spísaný za spolupráce so Svetovou zdravotníckou organizáciou nastolil tie najhoršie okolnosti: nedostatok vakcín, vedľajšie účinky tých dostupných, preplnené nemocnice, preťažení zdravotníci.
"V podstate sa ukázalo, že sa varovanie dostalo relatívne rýchlo všade a štáty napospol reagovali operatívne," zhrnul včera výsledky cvičenia komisár Markos Kyprianou. Odmietol však povedať, ktoré členské krajiny sa s krízovou situáciou vyrovnali lepšie a ktoré horšie. Celkové výsledky budú k dispozícii až vo februári.
Kyprianou pripustil "technické nedostatky" pri komunikácii medzi jednotlivými aktérmi. Odporučil, aby všetky krízové pracoviská zapojené do súboja s prípadnou pandémiou mali k dispozícii vyškolených informatikov. Zlepšiť by sa nemalo len prepojenie medzi zdravotníckymi inštitúciami, ale i dopravou, políciou či výskumom.
Tiež sa potvrdilo, aké nedostatočné zásoby antivírusových liekov a vakcín niektoré európske krajiny majú. Podľa komisára treba dohodnúť, či vzniknú európske rezervy liekov, či sa členské krajiny navzájom podelia o svoje zásoby. Stratégiu by mali na budúci týždeň dohodnúť ministri zdravotníctva v Bruseli.
Európska komisia včera aktualizovala svoj plán boja proti vtáčej chrípke a prípadnej pandémii, ale tiež pre prípad bioterorizmu. V prípade vypuknutia pandémie navrhuje komisia štyri stupne poplachu podľa toho, nakoľko by sa týkal Európy. V tejto fáze by komisia zriadila informačné a koordinačné stredisko pre pandémiu, vypracovávala by pokyny na postup pre príslušné oblasti. Organizovala by aj vzájomnú pomoc medzi jednotlivými štátmi, napríklad, mobilizáciu očkovaných zdravotníkov.
Komisia považuje svoju úlohu v koordinácii v prípade pandémie za nevyhnutnú.
"Najdôležitejším výsledkom cvičenia je, že sa posilnilo vedomie členských štátov o dôležitosti koordinačných úloh Európskej únie a o potrebe čeliť pandémii spoločne na tejto úrovni," povedal komisár.
Dosiaľ na vtáčiu chrípku zomrelo od roku 2003, keď sa objavila v Ázii, 68 ľudí. Vedci sa obávajú, že smrteľne nebezpečný vírus zmutuje, stane sa prenosným z človeka na človeka a vypukne pandémia.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Brusel