K vyhroteniu situácie vari najviac prispelo zlyhanie troch rokov mierových rokovaní a tohtotýždňový únos civilného lietadla. Prezident Andrés Pastrana v predvečer bombardovania obvinil FARC, ktorá má asi 17-tisíc bojovníkov, z pokrytectva a začiatok náletov ospravedlnil tým, že povstalci svojím konaním zabuchli dvere politickému riešeniu takmer štyridsaťročného konfliktu.
Generálov v Bogote pravdepodobne presvedčil únos lietadla, v ktorom sedel prominentný senátor a člen mierovej komisie Jorge Gechema Turbaya. Až potom sa začala „operácia Tantos“, ktorá dostala názov podľa gréckeho boha smrti. A čo je jej cieľom? Obsadiť demilitarizovanú zónu, ktorá je veľká asi ako Švajčiarsko.
Vo svojich vyhláseniach predstavitelia armády tvrdia, že chcú vojenské operácie ukončiť od štyroch do šiestich týždňov. Ale v Kolumbii je vraj každému jasné, že povstalci sa vo svojej džungli na takéto situácie už dávno pripravili.
Počas prvých šiestich hodín bombardovania sa letectvo sústredilo na tábory, výcvikové strediská, pristávacie dráhy, cesty a sklady zbraní. Takáto taktika až príliš pripomína útok z decembra 1990, v ktorom sa vláda vtedajšieho prezidenta Césara Gavíriu snažila zrovnať so zemou takzvaný zelený dom, vtedy hlavný stan FARC.
Vďaka tejto skúsenosti kolumbijských komentátorov útok neprekvapil. Analytici, ako je napríklad Alfredo Rangel, uviedli, že vinu na včerajších prestrelkách majú obe strany, ako aj Spojené štáty, ktoré po 11. septembri zmenili politiku voči FARC. Povstalcov totiž zaradili do tej istej skupiny ako bin Ládinovu al-Káidu. Predtým Washington vnímal FARC viac ako drogový kartel.
Biely dom novú ofenzívu nepochybne odobrí nielen finančne, ale aj vojensky. Už teraz sa podľa BBC v tejto krajine zdržiava asi 250 amerických vojenských poradcov.
Hoci generalita očakáva, že boje budú trvať iba niekoľko týždňov, pozorovatelia citovaní denníkom El Tiempo vravia, že pušný prach by mohol smrdieť až do budúceho augusta, teda až do prezidentských volieb. Každá, aj kolumbijská vláda musí svoje predvolebné sľuby buď dodržať, alebo ospravedlniť ich zlyhanie. A Pastranov sľub, ktorým bolo dosiahnutie mieru prostredníctvom rokovaní, nevyšiel. Kolumbijskému prezidentovi tak nezostávalo nič iné, ako zaútočiť.