sa na trhu práce po ukončení štúdia.
Cvičná firma je predmet, ktorý sa už niekoľko rokov vyučuje na slovenských stredných odborných školách a učilištiach a jeho cieľom je pripraviť mladých ľudí na život v podnikateľskej sfére. Na Slovensku je dnes už okolo 340 cvičných firiem. "Doterajšie skúsenosti sú veľmi dobré," hovorí mediálna manažérka Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Vlasta Poláková. "Podľa spätnej väzby od študentov môžeme tvrdiť, že doplnenie vzdelania v tejto oblasti pomáha mladým orientovať sa v reálnom svete. Omnoho lepšie už zvládajú napríklad daňové záležitosti, pracovné právo a spolupráca so skutočnými partnerskými firmami ich veľa naučí aj o tom, ako má skutočná firma vyzerať."
Od roku 2001 je Slovenské centrum cvičných firiem členom medzinárodnej organizácie EUROPEN a táto spolupráca sa prejavila aj vo vysokej účasti hostí zo zahraničia - na tohtoročnom veľtrhu sa bude prezentovať 87 firiem z rôznych európskych krajín - napríklad z Rumunska, Fínska, Poľska, Maďarska aj Českej republiky.
Na podujatí sa v rôznych aktivitách predstavia aj zamestnávatelia, cechy, profesijné komory a zväzy.
Súčasťou programu budú aj odborné semináre a workshopy na aktuálne témy - napríklad v utorok (10.00 - 12.00 hod.) to bude modernizácia učebných osnov a rozvoj e-learningového a dištančného vzdelávania na odborných učilištiach, v stredu seminár s názvom cvičná firma pre absolventov stredných škôl v SR (10.00 - 12.00), vo štvrtok (10.00 - 13.00) bude o tvorbe a ochrane duševného vlastníctva prednášať M. Pôbišová z Úradu priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici. Všetky semináre a workshopy sú otvorené aj pre verejnosť.
Ďalšími sprievodnými akciami sú celoslovenské súťaže a ukážky remeselnej zručnosti (výroba čipiek, huslí, maľovanie na hodváb, výroba šperkov a kovorytectvo), módne prehliadky a bohatý kultúrny program. (gal)