
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
PARÍŽ - Hospodárska recesia sa po svete šíri dominovým efektom. Po Spojených štátoch a Nemecku zasiahla už aj tretiu najväčšiu európsku ekonomiku. Hrubý domáci produkt Francúzska vlani za posledné tri mesiace klesol o desatinu percenta. Pod prvý pokles francúzskej ekonomiky za posledných päť rokov sa podpísal hlavne prepad exportu, ktorý donútil firmy znížiť produkciu.
Investori a manažéri podnikov varujú, že obrat k lepšiemu by v najbližších mesiacoch nemusel vôbec nastať. „Žiadne ozdravenie ešte nečakám,“ povedal Bruno Bonell, výkonný riaditeľ Infogrames. Táto firma je najväčším európskym výrobcom videohier a za posledných osemnásť mesiacov prepustila tisíc ľudí. „Budeme síce profitovať z nastávajúceho hospodárskeho oživenia v USA, ale chce to čas,“ dodal.
Americká a nemecká recesia spôsobili, že export francúzskych firiem klesol v poslednom štvrťroku 2001 na najmenšiu úroveň za posledné dve desaťročia. Globálna kríza nie je dôsledkom septembrových teroristických útokov na Spojené štáty. Najväčšia ekonomika na svete sa do recesie ponorila už minulý rok v marci. Amerika je pritom piatym najväčším odberateľom európskych firiem.
Na americké ťažkosti doplatilo ako prvé Nemecko. Problémy exportérov sa tam skombinovali s vysokou nezamestnanosťou vo východných spolkových krajinách. Výsledkom bolo, že najväčšia európska ekonomika vykázala pokles HDP dva štvrťroky za sebou, čím oficiálne splnila kritériá hospodárskej recesie.
V dominovom efekte nasledovala krajina galského kohúta, ktorej výrobcovia stratili hneď dva exportné trhy - krízou zasiahnuté USA a v recesii sa topiace Nemecko. Francúzska nezamestnanosť sa podľa decembrových údajov vyšplhala na štrnásťmesačné maximum, keď hromadne prepúšťali firmy ako Valeo alebo Arcelor.
Oživenie hospodárstva sa stalo v Paríži pred nastávajúcimi voľbami kľúčovou zbraňou politikov. Ekonómovia však upozorňujú, že Francúzi začnú ťažiť z očakávaného amerického oživenia až po voľbách, takže dnešný premiér Lionel Jospin bude musieť ekonomické oživenie ako nástroj v boji o hlasy oželieť.
Zastavenie recesie a nasmerovanie ekonomiky späť k blahobytu je kľúčovým problémom aj pre nemeckého spolkového kancelára Gerharda Schrödera. Voľby v Nemecku budú síce o päť mesiacov neskôr ako u jeho západných susedov, no veľa času na získavanie hlasov nezostáva už ani Schröderovi. Na recesiu vo vyspelej Európe by mohli v blízkej budúcnosti doplatiť aj východoeurópske krajiny. Napríklad česká, maďarská aj slovenská ekonomika sú výrazne prepojené s Rakúskom a Nemeckom, na druhej strane aj navzájom medzi sebou, čo dáva ďalšiemu dominovému efektu do budúcnosti nesmierne živnú pôdu.
TOMÁŠ VELECKÝ