Nezvyčajne teplé počasie po 20. januári „pomiatlo“ podľa pracovníka starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslava Sanigu obzvlášť dreviny. Niektoré stromy sa začínali už pomaly prebúdzať. Keby však po prípadnom ďalšom oteplení udreli ešte mrazy, tie by dreviny poškodili. Návrat chladnejšieho počasia však príroda „načasovala“ na pravú chvíľu.
Terajšie chladnejšie počasie síce vyhovuje vegetácii, ale nepraje operencom. Mokrý sneh a namŕzajúca hmla vytvorili na stromoch námrazu. Vtáky, ktoré si hľadajú poživeň na kmeňoch, vetvách a asimilačných orgánoch stromov, tak majú zamedzený prístup k potrave. Obzvlášť lokality v lesnom pásme od 600 do 1400 metrov nad morom sú pokryté námrazou a vtáky tam strádajú. Zamedzenie prístupu k potrave donútilo sýkorky, brhlíky, kôrovníky či králičky zlatohlavé zletieť ku kŕmidlám v nižších polohách.
Náhly návrat zimy zaskočil aj najotužilejšie sťahovavé vtáky, ktoré sa už stihli navrátiť do svojich rodísk. Trasochvosty horské či drozdy trskotavé sa budú musieť tiež stiahnuť do nižších polôh a tam si ešte nejaký týždeň počkať na návrat do svojich hniezdnych revírov vo vyšších polohách. (tasr)