
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Minister školstva Milan Ftáčnik považuje schválenie zákona o vysokých školách za začiatok reformy vysokého školstva, mnohí poslanci parlamentu sú však so zákonom nespokojní a upozorňujú aj na mnohé negatíva.
Exministerka školstva, poslankyňa SNS Eva Slavkovská sa pri hlasovaní zdržala. „Nepáčilo sa mi, že taký dôležitý zákon mal až 350 pripomienok. Nevedela som si predstaviť, ako by sa dali za taký krátky čas seriózne zapracovať. Zákon sa do parlamentu dostával dva roky, myslím, že toto náhlenie mu poškodilo.“
Eva Slavkovská predpokladá, že vysoké školy sa čoskoro začnú dožadovať novelizácie jeho viacerých paragrafov.
Opačný názor zastáva ľavičiarsky poslanec Ľubomír Andrassy. Najviac ho potešilo, že neprešlo celoplošné spoplatnenie štúdia.
„Najväčšiu radosť mám z toho, že konečne prestane chaos pri vyberaní poplatkov za externé štúdium. Vychádzam z ekonomickej situácie, stále tvrdím, že rovnakú šancu študovať by mali dostať všetky slovenské deti. Ak by poslanci odhlasovali poplatky za externé štúdium, považoval by som to za návrat do minulosti, potom by sme už nepatrili do 21. storočia,“ hovorí Andrassy.
Podľa poslanca Juraja Šveca, bývalého rektora Univerzity Komenského, chýbajú zákonu mnohé motivačné prvky. Prejaví sa to napríklad pri prijímaní na vysoké školy, kde sa nehovorí o povinnosti prijímať viac študentov.
„Ja som zástancom celoplošného spoplatnenia štúdia s inštitútom štátnych štipendií. Externé platby sme síce zrušili, ale zákon neponúka inú formu externého štúdia.“ Za negatívum považuje Švec aj zrušenie právnej subjektivity fakúlt, dekan je takto vlastne vylúčený z riadiacej činnosti fakulty.
Za najväčšie pozitívum považuje preradenie vysokoškolských učiteľov do platovej zdravotníckej tabuľky. S týmto pozmeňovacím návrhom prišiel jeho stranícky kolega z Liberálnodemokratickej únie, tiež bývalý rektor, Štefan Šlachta.
„Mrzí ma, že to nepresadzoval razantne minister Ftáčnik, to mu zazlievam. Je to totiž významný posun v sociálnom a spoločenskom postavení pedagógov.“ (or)