Aký vplyv na spoluprácu krajín V 4 Slovenska, Maďarska, Česka a Poľska môžu mať vyjadrenia maďarského premiéra Viktora Orbána o zrušení Benešových dekrétov?
„Krátkodobo taký, že sa odloží stretnutie premiérov. Je to na škodu veci. Táto zostava za účasti nového poľského premiéra sa ešte nestretla. Je to už druhé odloženie schôdzky. Vytvára to neistotu a čiastočné napätie vo vzťahu k ďalšej perspektíve visegrádskej spolupráce.“
O čom to svedčí, že k spoločnému postupu Slovenska a Česka sa pridalo aj Poľsko?
„Ak sa český a slovenský premiér dohodli na spoločnom postupe a nezúčastnia sa stretnutia, bolo by zbytočné, aby sa konalo dvojstranné stretnutie poľského a maďarského premiéra.“
Je možné vysvetľovať poľský postoj ako solidárny?
„Samozrejme, je to vyjadrenie solidárneho postoja. Panuje tu dlhodobá zhoda, že Benešove dekréty boli diskriminačné a mali negatívny dosah na etnickom a kolektívnom základe. Ich minulé uplatňovanie však nemá vplývať na spôsob a rýchlosť prijímania visegrádskych krajín do únie.“
Slovenská národná rada na začiatku 90. rokov vyjadrila poľutovanie nad povojnovými krivdami. Zdá sa, že politikom v Maďarsku to nestačí. Prečo?
„V Maďarsku sa zvolebnieva. Orbán zvolil hru na silnú nacionalistickú kartu. Možno tu pozorovať niť vystúpení súčasnej maďarskej vlády vo vzťahu k Slovensku. Začalo to zákonom o zahraničných Maďaroch, teraz je tu vyhlásenie o Benešových dekrétoch. Súvisí to teda s taktikou vládneho Fideszu, a nie je najšťastnejšia. Narúša sa atmosféra stredoeurópskeho bloku a porozumenia.“
Myslíte si, že maďarskí politici chcú vyhláseniami o zrušení Benešových dekrétov vzbudiť očakávanie občanov maďarskej národnosti, že získajú späť skonfiškované majetky?
„To je domnienka. Treba sa opýtať premiéra Orbána. On však oslovuje voličov v Maďarsku. Nespájal by som to s ľuďmi, ktorí nežijú v Maďarsku.“
IGOR STUPŇAN