BRATISLAVA - V otázke Benešových dekrétov stála argumentácia maďarského premiéra Viktora Orbána na vratkých nohách a visegrádski partneri na to museli reagovať. Tvrdí to bývalý veľvyslanec Slovenska v Budapešti Rudolf Chmel v súvislosti so zrušením Dzurindovej cesty do Maďarska. Rovnaký postoj zaujali aj jeho partneri z Česka a Poľska.
„Orbánovo bruselské vyhlásenie netvorí vhodný rámec pre visegrádsky summit. Dokumentuje, že z V 4 sa vytráca duch vzájomnej solidarity. Príprava summitu bola z maďarskej strany poznačená prvkami nekoordinácie a nedôvery tak vo veci dotácií z únie, ako aj tzv. Benešových dekrétov,“ povedal Chmel.
Reakciu premiéra Dzurindu považuje za adekvátne vyjadrenie postoja. „V praxi je to diplomatická odpoveď na maďarské stanovisko, s ktorým dôrazne nesúhlasia ani Česi.“
Exveľvyslanec má pocit, že Orbán „prepískol“ kauzu Benešových dekrétov aj vo vzťahu k SMK, ktorá sa dohodla, že počas svojej účasti vo vláde nebude problém dekrétov nastoľovať. „Ak už obídeme, že by to mala byť parketa historikov, a nie politikov, nazdávam sa, že je nevhodné odkazovať z Bruselu susedom takúto otázku. Existujú dvojstranné možnosti a aj visegrádske fórum,“ povedal Chmel. (sp)