
Švajčiarka Ebnötherová (v strede) usmerňuje svoje spoluhráčky Bidaudovú (vľavo) a Freiovú vo finále turnaja v curlingu, ktorý vyhrala Veľká Británia. Švajčiarky získali striebro. FOTO - TASR
Olympiády v USA po skončení druhej svetovej vojny vždy priniesli väčšiu-menšiu komplikáciu. V Squaw Valley 1960 bohatý národ odmietol vybudovať nákladnú bobovú dráhu, tento šport jediný raz nebol v programe zimných olympijských hier. V roku 1976 mal bielu olympiádu hostiť Denver. Američania chceli takto prispieť k výročiu svojej dvestoročnice a storočnice štátu Colorado. Strojnásobenie nákladov a obavy z ekologických škôd viedli k referendu, ktorého účastníci sa vyslovili proti takej veľkej akcii. Zaskočil teda rakúsky Innsbruck.
Odkedy sa stali hry olympiád výnosným obchodom, Američania dostali najväčší športový sviatok tri razy, vlastne dvakrát a jednou olympiádou komercializáciu spustili. Východným blokom (okrem Juhoslávie, Rumunska a Číny) bojkotované Hry XX. olympiády v Los Angeles 1984, údajne zo strachu socialistických štátov o bezpečnosť ich športovcov, boli súkromnou záležitosťou tridsiatky sponzorov, ktorých organizátori odmenili reklamou na vstupenkách. Prvý raz televízna spoločnosť (ABC) zaplatila 225 miliónov dolárov a vymohla si presun najatraktívnejších športových súťaží do večerných hodín.
Atlantská letná olympiáda 1996 bola potom jedným veľkým „lunaparkom“ s plechovkou Coca-Coly v rukách. Športoviská sa už počas hier búrali, všetko bolo do centa vyrátané na zisk.
Trpká spomienka na Georgiu sa bude navždy spájať s obeťami atentátu v Olympijskom parku, keď výbuch nálože zabil dvoch ľudí a stodesať osôb zranil. Vinníka dodnes nepoznáme. Olympiádu 1996 si kúpila v meste Turnerova CNN za 450 miliónov dolárov. Jeho televízna stanica sídli v Atlante podobne ako Coca-Cola.
Američania potrebujú dojemný príbeh vlastenectva a amerického sna. Domáca gymnastka Kerri Strugová absolvovala druhý preskok so zraneným kolenom. Doskočila, zdvihla ruky, Američanky v Atlante vyhrali a tréner USA rumunsko-maďarského pôvodu Béla Károlyi priniesol dievčatko medzi spolubojovníčky na rukách. Námet pre Hollywood bol na svete.
Zo Salt Lake City si filmový gigant zase odnesie príbeh malej ukrivdenej krasokorčuliarky Jamie a jej mužného partnera Davida, ktorým Východom podplatená rozhodkyňa z Francúzska chcela zobrať zlato.
Ruský prezident V. Putin sa ku škandálu okolo ruskej výpravy na ZOH v Salt Lake City vyjadril, že podľa jeho názoru došlo k viacerým očividne zaujatým rozhodnutiam proti ruským športovcom. Na to niet pol dôvodu a už tobôž nie dôkazu.
Na margo nového vedenia Medzinárodného olympijského výboru pod taktovkou prezidenta MOV Jacqua Roggeho Putin poznamenal: „Nemôžem si pomôcť, ale svoj prvý pokus zbabrali. Dôležitú úlohu v celej afére zohrala snaha o komercializáciu, čo je v úplnom rozpore so základnými olympijskými ideami.“ V tom má hlava Ruskej federácie kus pravdy.
PETER FUKATSCH