Stephan Eberharter a s ním celé Rakúsko sa predsa dočkal. Po bronze v zjazde a striebre v super-G, ktoré doterajší suverén Svetového pohára pokladal za neúspech, vyhral 32-ročný sympatický Tirolčan obrovský slalom a skompletizoval svoju zbierku medailí zo Salt Lake City.
„Bola to moja posledná šanca. Na tento úspech som čakal dlho, veľmi dlho. Úmerne tomu si ho teraz užijem,“ žiaril v cieli víťaz. Zjazdárska veľmoc Rakúsko potrebovala Eberharterovo zlato. Sebavedomie našich susedov najmä po nenaplnených víťazných ambíciách v ženských disciplínach trpelo. „Je to jeden z najväčších výkonov v histórii tohto športu,“ rozplýval sa šéf alpského lyžovania rakúskeho zväzu Hans Pum. „Napriek nesmiernemu tlaku okolia zajazdil Steph priam senzačne.“
Triumf svojho kolegu ocenil aj Benjamin Raich, v „obráku“ štvrtý: „Stephanov úspech ma veľmi teší. Ak si ho niekto zaslúži, tak je to on.“ Piaty Christoph Gruber pridal: „Je to jednoducho super. Ukázal nám, že aj v pokročilom veku sa dá víťaziť. To, čo v tejto sezóne dokázal, je neuveriteľné, jeho séria je lepšia ako Hermanna Maiera.“
Nadšený je aj Nemec Markus Wasmeier, olympijský víťaz v obrovskom a superobrovskom slalome z Lillehammeru 1994: „Stephan je víťaz, ktorého si prial azda každý, nielen rakúski priaznivci lyžovania. Pozná ako chutí úspech, ale vo svojej kariére prekonal hlbokú krízu. To, že sa z nej dokázal aj dostať, je dôkazom jeho veľkosti.“
Dvojnásobný majster sveta z roku 1991 Stephan Eberharter bol pred piatimi rokmi pre slabé výkony vyradený z rakúskeho A-tímu a jazdil iba Európsky pohár. Dnes predstihol v počte olympijských medailí (okrem troch zo Salt Lake má ešte striebornú z obrovského slalomu v Nagane ‘98) aj ikony Toniho Sailera a Franza Klammera. Napriek tomu sa pozícii národného hrdinu bráni: „Rekordy sú na to, aby sa znovu prekonali.“ (šef)