
Foto - TASR
Najhoršie je však to, že si ich ničíme už odmalička. Troj- až štvorcentimetrové podpätky nosia dievčatá dokonca už v materských škôlkach. Detské kĺbiky tak vyslovene trpia. Ortopédovia by také mamičky najradšej pokutovali, žiaden zákon však na to, samozrejme, neexistuje.
„Podľa štatistík je už na základnej škole veľa detí, ktoré majú nosením nevhodnej obuvi poškodené chodidlá. Deti majú ploché nohy, vbočené päty či palce,“ hovorí ortopéd Ivan Molnár. V rodinách, kde majú viacero detí, je zvykom, že sa topánky dedia, pokiaľ sa celkom neroztrhajú.
Detské topánky sú naozaj veľmi drahé, ale zdravie niečo stojí a často vyhadzujeme na menej podstatné veci, hovoria lekári.
Odborníci tvrdia, že 80 až 90 percent poškodených nôh dospelých spôsobilo nosenie nesprávnej obuvi v mladosti.
Ani tá najlepšia topánka nenahradí podľa ortopédov chôdzu naboso. Zatiaľ čo kedysi boli ploché nohy skôr výsadou bohatých, ktorí nosili topánky už odmalička, dnes má ploché nohy každý piaty človek.
Ideálne by bolo, keby sme sa mohli každé ráno prejsť naboso po orosenej tráve, ako to v 18. storočí radil pacientkám rakúsky lekár Kneipp .
Ak však dieťa chodí naboso doma, škodí mu to. Ani obľúbené prešľapovanie v postieľke naboso nie je pre vývoj detského chodidla to pravé.
„Vonku je síce zdravé chodiť naboso, ale nie po asfalte alebo tvrdom podklade. Cieľom je totiž masírovať pokožku, dráždiť nervové zakončenia a nútiť plochu chodidla, aby cvičila. To spĺňa piesok, lúka, poľná cesta s malými kamienkami,“ hovorí lekár.
Namiesto papúč doma, ale aj na prezutie v škole či zamestnaní, sú ideálne zdravotné ortopedické sandále. Najlepšie sú korkové a také, ktoré majú vpredu len jeden pásik. Udržujú totiž v dobrej kondícii klenbu nohy, pretože ich musíme prstami neustále udržiavať.
Výborné sú dreváky, hoci im takmer v každej škole vyhlásili vojnu.
ako vybrať správne topánky pre deti
PRE PREDŠKOLÁKOV
* vysoká po členok, šnurovacia, presne sediaca – bez rezervy!
* s pevnou podrážkou, pevným podpätkom, zosilnená na vnútornej strane
* s vložkou s pozdĺžnym aj priečnym vyklenutím
* kožená, maximálne priedušná, s bavlnenou podšívkou
PRE ŠKOLÁKOV
* topánky by nemali byť väčšie ako noha viac ako o 10 až 15 milimetrov
* sandálky jedine s pevnou podrážkou a vystuženou klenbou
* tenisky – jedine na nevyhnutný čas, vždy s bavlnenou podšívkou
aká je ideálna topánka?
* dĺžkou a šírkou zodpovedá chodidlu
* je dostatočne pevná, takže sa v nej noha nehýbe
* aspoň čiastočne fixuje členok
* má podpätok o 1 až 3 až centimetre vyšší ako podrážka, rozdiel nepresahuje 5 cm
vysoké podpätky a artritída
Ženy, ktoré rady nosia topánky na vysokých opätkoch, riskujú artritídu kolien.
Hovorili to už naše naše babičky a potvrdili to aj vedci z Harvardovej univerzity v americkom Cambridgi.
Lekári doteraz nevenovali pozornosť vplyvu topánok s vysokými podpätkami na nohy, ale ako upozorňujú americkí vedci, osteoartritída sa u žien vyskytuje dvakrát častejšie než u mužov. Prieskumu účinku vysokých opätkov na nohy sa zúčastnilo 20 žien, ktoré nosia topánky minimálne na päťcentimetrovom opätku. Americkí vedci ich požiadali, aby prešli desať metrov v topánkach s podpätkami a potom rovnakú vzdialenosť bosé, pričom videokamerami snímali pohyb nôh a analyzovali ho. Zistili, že chôdza v topánkach na vysokom opätku výrazne mení normálnu funkciu kolena.
(uj, čtk)