zijských tenisových majstrovstiev, predchodcu Australian Open. Austrálčania sa roku 1904 spojili s Novým Zélandom, založili federáciu a hrali vedno aj Davisov pohár ako Australázia. Tenis u protinožcov sa však dokázateľne hral už od roku 1880. Vtedy sa konali prvé majstrovstvá Victorie, v roku 1885 nasledoval Nový Južný Wales, 1889 Queensland, 1890 Južná Austrália, 1893 Tasmánia a 1895 Západná Austrália. Prvý ročník sa začal v pondelok 21. novembra 1905 za účasti 17 mužov (ženy sa pripojili až v roku 1922, keď Nový Zéland predal svoje spoluvlastníctvo za pár grošov a naveky stratil organizátorské práva). Najvyššie nasadeným bol Rodney Heath a dvojkou Alf Dunlop. Od štvrťfinále to bola austrálska záležitosť.
Heath sa napokon dostal až do finále, ale Dunlop prehral v semifinále s doktorom Arthurom Curtisom. Favorizovaná jednotka začala nervózne a Curtis vyhral prvý set 6:4. Mladší Heath však zabral, pravačkou tlačil súpera do defenzívy a získal ostatné tri sety 6:3, 6:4, 6:4. Prvý majster v histórii prevzal takzvaný Slazenger Cup v hodnote 50 guineí a navždy vošiel do dejín. Majstrovstvá potom putovali po celej Austrálii (okrem Melbournu aj do Sydney, Brisbane, Perthu a Adelaide) a dvakrát zakotvili aj na Novom Zélande - 1906 Christchurch a 1912 Hastings. Od roku 1972 však patria len do Melbournu (po St. Kilde to bol Kooyong a od roku 1986 až dodnes Melbourne Park).
Kuriozitou je, že včera sa v prekrásnej Aréne Roda Lavera storočnica neoslavovala, ba ani nespomenula a neobjavili sa ani reminiscencie v médiách. V aréne sa skončil svetový gymnastický šampionát, namiesto dvorca tam stálo náradie a namiesto storočnice sa oslavovalo blížiace sa 125. výročie založenia Medzinárodnej gymnastickej federácie (FIG). Austrálčania nepatria medzi štatistikov ani historikov, nemajú zdokumentované ani podrobné dejiny futbalu, ktorý postúpil druhý raz na MS, a tak nečudo, že sa z tenisových rokov 1905 - 1940 zachovali len výsledky od štvrťfinále.
ANDREJ BUČKO, Melbourne