FOTO - REUTERS |
OLYMPIA - Kňažke Teodore Siarkuovej napriek jej pôvabu bohovia včera nesplnili prosbu o zoslanie iskierky, ktorou by sa jej pomocou parabolických zrkadiel podarilo vznietiť oheň pre turínsku zimnú olympiádu. Pravda, ceremoniári tradičných sviatkov v starovekej Olympii sú na takéto prípady pripravení. Uchovali plameň ešte z piatkovej generálky. Vďaka nemu sa 75 dní pred slávnostným otvorením jubilejných dvadsiatych zimných olympijských hier mohla rozbehnúť štafeta s ohňovým posolstvom.
Tradícia trvá už sedem desaťročí - prvý raz na Peloponéze zapálili oheň olympijských hier 1936. Tentoraz bol prvým z 534 gréckych bežcov s ohňom skokan o žrdi Kostas Filippidis. Premiérovo sa fakľa zastaví aj v najväčších lyžiarskych strediskách kolísky olympiád. Grécko sa s ním rozlúči po desiatich dňoch na aténskom Olympijskom štadióne. Hneď v prvý deň na Apeninskom polostrove poputuje k pápežovi Benediktovi XVI., ktorý mu požehná. Potom sa vydá na púť Talianskom - bude sa plaviť na gondole, prevezie sa vo Ferrari i na koni.
(čtk, mo)
Fakty o ohni
+ V Grécku štafeta s ohňom z Olympie absolvuje za desať dní 2006 km a prvý raz navštívi aj osem lyžiarskych stredísk.
+ Taliani prevezmú oheň od Grékov v Aténach 7. decembra - letecky ho prevezú do Ríma a druhý deň sa z Piazza del Quirinale vydá na púť krajinou budúcej olympiády. Jeden z úsekov by mal s ohňom absolvovať aj šéf Slovenského olympijského výboru František Chmelár.
+ V Taliansku ho ponesie vyše 10-tisíc fakľonosičov a zavíta do 140 miest.
+ Do Turína dorazí 9. februára a o deň neskôr ho počas slávnostného otvorenia ZOH 2006 prinesú na Stadio Comunale, kde bude v čaši horieť až do konca jubilejných, 20. zimných olympijských hier.