"Dámy, dnes večer to roztočíme." V britských kluboch sa bude nalievať aj po jedenástej. FOTO -ČTK/AP
Doteraz sa v anglických a waleských podnikoch končilo o jedenástej večer. Desať minút predtým zazvonil zvonec a ďalšie objednávky sa už neprijímali. Prvý večer nič mimoriadne nepriniesol, polícia hlásila v uliciach pokoj. Až víkendy ukážu. Briti vyrážajú na veľké pitky v piatky a soboty a v centrách sa policajti okolo polnoci musia veľmi obracať, aby zvládli potrundžené tlupy. S nimi aj záchranári, ktorí zbierajú vymódené, ale ovracané ženy otrávené alkoholom. Aj preto sa Briti sami seba pýtajú: zvládneme túto dospelosť?
Reakcie sú zatiaľ zmiešané. Protialkoholické združenia a zdravotníci sa obávajú, že sa budú ľudia spíjať ešte viac a častejšie ako doteraz. Spokojní sú majitelia krčiem a reštaurácií, ktorí si od dlhších otváracích hodín sľubujú vyššie zisky. Policajti vyzbrojení väčšími právomocami sú v strehu a dúfajú, že ubudne konfliktov na uliciach, pretože sa nebude vo všetkých krčmách a kluboch zatvárať v rovnakom čase. Ak sa to neosvedčí, bude to katastrofa, predpovedá Daily Mirror. Telegraph, zástanca čo najväčších osobných slobôd, novinku privítal. Timesy zverejnili karikatúru, na ktorej hostinský podáva telefón zákazníkovi: "Volá vaša žena - budete doma pred Vianocami?" A Daily Mail tiež nie je optimistický: "Polícia sa pripravuje na najväčšie pijanské orgie." O víkendových pijanských orgiách sa v Británii hovorí už niekoľko rokov a stali sa predvolebnou témou. Premiér Tony Blair o víkendových alkoholických záťahoch hovorí, že sú novou britskou chorobou. Napriek tomu sa vláda rozhodla, že zmení zákony a umožní radniciam rozhodovať o udeľovaní licencií, ktoré sa môžu odteraz dávať aj na nepretržitú prevádzku. Zároveň dala väčšie právomoci policajtom. Stačí, aby nachytali rozjareného manažéra, ktorý bude rozkopávať smeti na ulici, a môže dostať do registra trestov záznam o protispoločenskom správaní. Ten sa s ním už povezie celý život.
Vo Veľkej Británii je 60-tisíc pohostinstiev a hoci sa sťažujú na príliš vysoké dane na alkohol, darí sa im. Ľudia za posledných desať rokov viac zarábajú a značnú časť z toho minú v krčmách a obchodoch na alkohol, uvádza AFP. Briti sa teraz zamýšľajú nad svojou spotrebou a spôsobom pitia, diskutujú, ako je to inde. Naporúdzi je Francúzsko, s ktorým sa radi porovnávajú. A zisťujú, že zatiaľ čo ich južní susedia pijú zväčša pri jedle a ide o ľahké vína, prípadne uvoľnene tárajú pri fľaši, oni sa cez víkendy menia v priebehu niekoľkých hodín na opité kreatúry v podnikoch, kde sa rozlieva v prevažnej väčšine pivo a tvrdý alkohol.
Briti a alkohol
60-tisíc pohostinstiev, doteraz mali otvorené najdlhšie do 23.00 h, predĺženie predaja využije asi 75 % z nich, predovšetkým cez víkendy, často sú považované za centrum spoločenského života alebo turistickú atrakciu, predávať sa môže 24 hodín aj v obchodoch, kde to doteraz tiež bolo obmedzené, podľa prieskumov sa Britky opíjajú najčastejšie zo všetkých Európaniek, denne sa predá 28 miliónov pínt piva, alkoholizmus si vyžiada ročne okolo 33-tisíc mŕtvych, víkendové pitie je spoločenským trendom posledného desaťročia, víkendy v mestách sprevádzajú často výtržnosti a otravy alkoholom, ročné príjmy z alkoholu sú asi 30 miliárd libier, takmer štvrtina ide do štátnej kasy. (r)