Poslanci mu odmietli už tretieho kandidáta na ministra ropného priemyslu. Vraj pre to, že má americkú zelenú kartu, príbuzných v zahraničí, príliš veľa peňazí a nectí momentálny režim. To je v Iráne viac ako podozrivé.
Irán je jedným z najvýznamnejších producentov ropy na svete a prakticky z nej žije. Už takmer štyri mesiace nemá kľúčového ministra ropného priemyslu. Teraz hrozí, že dohľad nad exportom ropy preberie všemocná Rada strážcov - konzervatívny orgán, ktorý dohliada na všetko, čo sa v Iráne deje. Ako by zväčša klerici dohliadali na čisto praktickú vec, sa dá len odhadovať.
Neúspešný kandidát Mohsín Tasalloti, ktorý je inak považovaný za odborníka v petrochemickom priemysle, všetky obvinenia hlavne konzervatívnych poslancov odmieta. Nejde však o neho, ale o prezidenta.
Tretí odmietnutý kandidát signalizuje, že prezident nemá v parlamente spojenca, ale nepriateľa. "Chcem len ukázať prezidentovi, že takto sa s parlamentom nezaobchádza," povedal agentúre Reuters poslanec Alí Riaz. Keď sa zistilo, že prezidentov kandidát neprešiel, poslanci si podľa svetových agentúr demonštratívne podávali ruky a blahoželi si k skvelému výsledku.
Parlament tvrdí, že Ahmadínedžád s ním svojho kandidáta neprerokoval a jeho zamietnutie je pochopiteľné.
Analytici však upozorňujú, že takéto hlasovania prezidenta paralyzujú a pomaly ho dostávajú do rovnakej pozície, v akej bol jeho predchodca Muhammad Chatámí. Ten však bol na rozdiel od Ahmadínedžáda skôr umierneným politikom. To, že parlament útočí na prezidenta, je signálom ďalšej radikalizácie islamského režimu.
V hre je aj sociálny motív. Tasalloti je nepríjemne bohatý a okolo ropy sa vznáša opar peňazí. Ubiedení Iránčania by sa na to pozerali s nevôľou. Paradoxné je, že ho navrhol prezident, ktorého do úradu vyniesla hlavne chudoba a ktorý si zakladá na skromnosti.