Jacques Chirac by chcel s Nemeckom vytvoriť os. Merkelovej stačí spojenectvo. FOTO - REUTERS |
Hneď na druhý deň po svojom zvolení za kancelárku sa Angela Merkelová vydala na svoje prvé zahraničné turné.
Výber Paríža a Bruselu, kam včera zavítala, svedčí o jasných prioritách: potvrdiť tradičné francúzsko-nemecké spojenectvo a taktiež ohriať trochu poškodené vzťahy s vedením Európskej komisie.
Usmievavá nová kancelárka včera vykúzlila široký úsmev i na tvári francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca, ktorého pozícia v Európe je najmä vďaka prepadu európskej ústavy značne oslabená. "Pevné vzťahy medzi Francúzskom a Nemeckom sú nevyhnutné pre ďalší rozvoj Európy," povedala Merkelová.
Elyzejský palác sa podľa neoficiálnych informácií obával, aby Merkelová nešla najprv do Londýna za Tonym Blairom, ktorý si od novej nemeckej vlády sľubuje podporu pre reformy európskeho sociálneho systému a poľnohospodárskej politiky. Nakoniec mohol Chirac poďakovať, že prvé kroky Merkelovej viedli práve do Paríža. Označil to za "znamenie priateľstva napriek zložitej spoločnej histórii." Napriek horúcemu tónu oboch politikov sa neočakáva, že by Chirac s Merkelovou mali také tesné vzťahy, ako za čias jej predchodcu Gerharda Schrödera.
Merkelová by rada vylepšila vzťahy s Európskou komisiou, s ktorou sa Berlín nezhoduje napríklad pre snahu Bruselu úplne liberalizovať európsky trh so službami. A takisto sa chce pokúsiť o iný tón vo vzťahoch s Amerikou, ktoré utrpeli značné trhliny pre nemeckú kritiku vojny v Iraku.
"Predchádzajúce konflikty sú minulosťou. Dnes začíname a nemali by sme sa pozerať do spätného zrkadla," mieni americký veľvyslanec v Berlíne William R. Timkem Jr. Napriek tomu si Nemecko zrejme nebude rozumieť s Washingtonom v mnohých otázkach. Jednou z nich je budúce členstvo Turecka v Európskej únii. Na túto tému Merkelová včera povedala: "Rozhovory s Tureckom budú dlhým procesom. Sama som tureckým politikom povedala, že tesnejšia integrácia musí byť na prospech ako Turecka, tak i Európskej únie."
Popoludní sa novopečená kancelárka presunula do Bruselu, kde je témou týchto dní stále neschválený únijný rozpočet na roky 2007 až 2013. Odmietla komentovať fakt, že britské predsedníctvo dosiaľ nepredložilo svoj návrh na možný kompromis, za čo je široko kritizované. Dnes však bude práve o tejto horúcej téme hovoriť priamo s premiérom Blairom.
"Uvedomujem si, aká dôležitá je téma hlavne pre krajiny strednej a východnej Európy. Nemôžem teraz predvídať šance na dohodu pri decembrovom summite. My ako Nemecko sa budeme snažiť hrať konštruktívnu úlohu," povedala Merkelová v Bruseli.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ,Brusel