"V súčasnosti dolaďujeme výšku dotácií," povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek. Odmietol hovoriť aj o celkovej sume určenej na dotácie. "Celý projekt chceme najprv dotiahnuť úspešne do konca a až potom informovať verejnosť," dodal Papanek s tým, že rozhodnutie padne podľa neho do konca roka.
Zmenou oproti predchádzajúcim zámerom je okrem výšky príspevku aj to, že dotácia sa nebude týkať kúpy počítača. Ustúpilo sa teda od prvotných zámerov prispievať okrem internetu aj na počítače.
"Naším cieľom je hlavne podporiť rozšírenie širokopásmového pripojenia k internetu," tvrdí Papánek. Dôvodom je aj fakt, že počítač majú už viac ako štyri domácnosti z desiatich, ale internet má len každá štvrtá. Rozšírenie počítačov v domácnostiach sa pritom približuje priemeru EÚ, kde má počítač 55 percent domácností. Širokopásmové pripojenie DSL a chello pritom podľa informácií Slovak Telecomu a UPC využíva spolu len niečo viac ako stotisíc domácností a malých firiem. V tomto smere zaostáva Slovensko výraznejšie. Podiel rodín pripojených na rýchly internet je na Slovensku štvrtinový oproti celej EÚ s pätnástimi percentami domácností pripojených rýchlosťou vyššou ako 256 kbit/s.
Začiatkom roka, keď sa o projekte začalo hovoriť, bolo podľa Tibora Pappa z odboru informatizácie spoločnosti ministerstva dopravy zámerom, aby vyšiel mesačný poplatok za počítač s internetom pri rozpočítaní na tri roky na menej ako tisíc korún. Túto sumu akceptuje podľa prieskumu ministerstva dopravy väčšina opýtaných. O týchto otázkach je však podľa Papánka predčasné hovoriť.
IVAN KAHANEC