Ministerstvo kultúry navrhuje zrušiť povinné odvody do troch umeleckých fondov. Fondy tvrdia, že nebudú mať na podporu mladých umelcov. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Povinné platby do umeleckých fondov, ktoré odvádzajú tvoriví ľudia zo svojich autorských honorárov, sa už možno zrušia. Ministerstvo kultúry totiž vypracovalo návrh zákona, ktorým by sa mala povinná dvojpercentná "daň" zrušiť.
"Návrh je momentálne vo vnútrorezortnom pripomienkovom konaní. Jedným z najdiskutovanejších bodov je práve to, či zrušiť, alebo zachovať povinné odvody autorov," povedala hovorkyňa ministerstva Martina Pavlíková.
Pripravená novela zákona o umeleckých fondoch má pred sebou ešte dlhú cestu, na ktorej sa môže ešte podstatne zmeniť. Po vnútrorezortnom príde ešte medzirezortné pripomienkové konanie, kde sa budú vyjadrovať aj ostatné ministerstvá. Potom bude materiál schvaľovať vláda a až po jej odobrení sa dostane do parlamentu. Teoreticky by sa tak dodatočné zaťaženie príjmov umelcov mohlo zrušiť niekedy v druhom štvrťroku budúceho roku.
Podpora aj od slobodných
Jeden pokus o zrušenie fondov sa v parlamente uskutočnil v máji, keď ho predložilo Slobodné fórum. Argumentovalo tým, že povinné platby majú charakter dane a je nemysliteľné, aby časť obyvateľstva bola dodatočne zdanená len preto, že sa venujú istému druhu činnosti.
Povinné odvody do umeleckých fondov sa však od daní líšia. Dane sa totiž platia čistého príjmu, teda z príjmov očistených o výdavky vynaložené na ich dosiahnutie. Dvojpercentné odvody do fondu sa však zrážajú z celej sumy honoráru bez ohľadu na to, aké mal umelec výdavky.
Koalícia sa v máji hlasovania zdržala a nové znenie zákona neprešlo. Ruku zaň zdvihlo len šesť poslancov. Akurát tento mesiac uplynula polročná lehota, po ktorej sa môže parlament touto problematikou opäť zaoberať.
Slobodné fórum chcelo po tomto moratóriu opäť skúsiť presadiť svoju predstavu. "Pracovná verzia, ktorá je momentálne na ministerstve kultúry, zhruba kopíruje model, ktorý sme navrhovali v našej novele. Ak sa do parlamentu dostane v tom znení, ako je teraz, teda s návrhom zrušiť povinnosť autorských platieb, nemá zmysel, aby som predkladal vlastnú novelu. Nemám v takom prípade problém podporiť tú vládnu," povedal Branislav Opaterný zo Slobodného fóra.
Aj ministerstvo financií už v minulosti malo výhrady proti povinným platbám umelcov, zdráhalo sa ich však prirovnávať k daniam. "Tieto poplatky majú podobný charakter ako povinné členské v stavovskej organizácii. Podľa nás by však takéto peniaze mali byť vyberané na základe dobrovoľnosti," povedal ešte v lete poradca ministra financií Peter Papanek.
Dnes pracovný návrh ministerstva kultúry víta. "Je dobré, že je snaha tieto povinné platby zrušiť. Bude oveľa systémovejšie, keď sa fondy zmenia trebárs na nadácie a budú sa uchádzať o dobrovoľné príspevky od občanov a firiem, tak ako to robia aj ostatné mimovládne organizácie," povedal. Činnosti, ktoré fondy zabezpečovali a ktoré sa považujú za nevyhnutné pre kultúrnu obec, by podľa neho mali byť financované v rámci prioritných projektov ministerstva kultúry.
To si myslí aj Opaterný: "Umelecké fondy by mali získať možnosť uchádzať sa o dve percentá daní, ktoré platia občania a právnické osoby."
V záujme kultúry
Fondy sa však snahe o zrušenie povinných odvodov bránia a vnímajú ju ako útok na systém podpory umelcov. "Neviem, ako by nám mohol byť vzniknutý výpadok príjmov nahradený. Určite by sme nemohli podporovať umeleckú obec tak ako doteraz," povedala nám v lete Eva Sokolová, námestníčka riaditeľa Literárneho fondu, ktorý najväčší z trojice verejnoprávnych umeleckých fondov.
Česká republika pristúpila k zrušeniu povinných platieb už v roku 1993, keď umelecké fondy transformovala na nadácie. Tamojšie ministerstvo kultúry je s týmto stavom spokojné a nemieni sa vracať k pôvodnému modelu. Dodnes sa tam však ozývajú hlasy z kultúrnej obce, ktoré volajú po obnovení fondov s povinnými odvodmi z honorárov. Za príklad pritom dávajú práve Slovensko.
Umelecké fondy
Zákon zriaďuje tri fondy: Literárny fond, Hudobný fond a Fond výtvarných umení. Ich príjmy tvoria:
* povinné 2-percentné odvody z honorárov autorov diel a interpretov,
* odvody používateľov diel vo výške 1 % z výnosu (cena knihy, výber vstupného a pod.), resp. autorského honorára,
* poplatky za použitie diel, ktoré sú z hľadiska autorských práv voľné,
* príjmy z podnikania.