Iracké frakcie, ktoré sa stretli v Egypte na zmierovacej konferencii, tak potvrdili, čo je zrejmé od začiatku. Koaličné jednotky musia odísť. Kedy, to nechce nikto povedať.
Iračania hovoria o odchode v čase, keď americká Snemovňa reprezentantov veľkou väčšinou zamietla návrh demokratického kongresmana a podporovateľa útoku na Irak Johna Murtha na okamžité stiahnutie vojakov z Iraku.
V náznakoch však Iračania odkazujú, že mandát medzinárodných síl predĺžený Bezpečnostnou radou OSN do konca roka 2006 sa už znovu predlžovať nebude. To by celkom vyhovovalo aj Američanom. V jeseni budúceho roka sú v Amerike voľby do Kongresu a pre Bushových republikánov by bolo dobré, keby aspoň časť vojakov bola už doma.
Vyhlásenie irackých lídrov nie je podľa pozorovateľov ani tak posolstvom Američanom, ktorí sa tiež v Iraku zo známych dôvodov nechcú príliš zdržiavať, ako skôr Iračanom, hlavne sunnitom. Ich predstavitelia tlačili šiitov a Kurdov, aby požadovali od Američanov harmonogram.
Šiiti a Kurdi z toho podľa účastníkov konferencie citovaných agentúrou AFP príliš nadšení neboli. Majú totiž lepšie informácie ako sunniti. Iracká armáda ani zďaleka nie je pripravená na prevzatie moci. Jej výcvik stagnuje, výstroj nepostačuje. Do konca budúceho roka by sa to však podľa irackého ministra vnútra Bajana Džabra malo zmeniť. Niečo podobné však iracká vláda hovorila aj pred zopár mesiacmi a veľa sa toho nezmenilo.
Irackí predstavitelia včera okrem požiadavky na stiahnutie amerických vojsk urobili oveľa zásadnejšie vyhlásenie. Odsúdili síce terorizmus, ale vyhlásili, že ozbrojený odboj je legitímnym právom všetkých ľudí. Podľa agentúry AP sa naschvál vyhli tomu, aby za teroristické označili aj útoky na americké a iracké sily. Agentúre to povedali účastníci konferencie, ktorí žiadali o anonymitu, lebo sa obávali pomsty.
Aj táto definícia terorizmu je výsledkom nátlaku sunnitov. Tí odmietajú nálepku teroristi a tvrdia, že ich ľudia, ktorí útočia na americké ciele, sú bojovníkmi za slobodu.
JANA MIKUŠOVÁ