Boj o loptu medzi hráčom Interu Ivánom Cordóbom (vľavo) a Branislavom Fodrekom z Artmedie. V prvom zápase v Bratislave vyhrali Milánčania 1:0. FOTO - TASR |
Zakončia futbalisti bratislavskej Artmedie účinkovanie v Lige majstrov na ihriskách súperov bez prehry? Zabezpečí si milánsky favorit H-skupiny už v predstihu postup do jarného osemfinále súťaže? Odpovede poskytne dnešný súboj piateho kola medzi domácim Interom a Artmediou (20.45 h, rozhoduje Angličan Riley).
Obom mužstvám ide v podstate o to isté - účasť medzi osmičkou najlepších klubov kontinentu. Bližšie k nemu má podľa očakávania trinásťnásobný taliansky majster, ktorému zabezpečí postup i remíza. Nerozhodný výsledok by bral všetkými desiatimi i slovenský nováčik súťaže. Zlepšil by si tak pozíciu pred záverečným stretnutím základnej časti na Tehelnom poli s Portom.
V prvom vzájomnom zápase vyhrali modro-čierni v Bratislave 1:0 gólom argentínskeho legionára Cruza. Artmedia však nebola ďaleko od zisku bodu. V takmer polhodinovej presilovke po vylúčení Verona spálil vyloženú príležitosť Halenár. Odvtedy náš majster herne povyrástol, získal nezaplatiteľné skúsenosti i sebavedomie, ktoré demonštroval senzačným víťazstvom v Porte i remízou v horúcom kotle glasgowského Ibrox Parku.
Dnes sa postaví proti súperovi, z ktorého už takmer každý hráč má za sebou desiatky podobných náročných súbojov. Aj teraz sa Borbély a spol. musia spoľahnúť predovšetkým na precíznu defenzívu. V držaní lopty, individuálnej technickej vybavenosti či rýchlosti má Inter jasne navrch. Ukázal to už na Tehelnom poli a v domácom prostredí, hoci bez podpory vlastných fanúšikov, to bude chcieť určite potvrdiť.
Tréner Vladimír Weiss nemá veľa dôvodov meniť víťaznú zostavu zo sobotňajšieho ligového zápasu proti Trnave. Jeho mužstvo zahralo dobre a proti lídrovi otočilo nepriaznivý stav. Jednu zmenu však urobí veľmi rád - namiesto Kamenára pošle do bránky hrdinu predchádzajúcich vystúpení Čobeja. Všetko nasvedčuje tomu, že už je zdravotne v poriadku.
Je pravdepodobné, že Weiss vystuží stred ihriska, ktorý je mimoriadne silnou stránkou súpera, až päťčlennou formáciou. S defenzívnejšou dvojicou Borbély - Staňo, ktorým by mali po stranách vypomáhať Obžera s Fodrekom. Artmedia však nechce len brániť. Na portskom štadióne Dragao predviedla, akou silnou a nebezpečnou zbraňou sú kontry, keď sa o ne mužstvo počas zápasu opakovane pokúša a nenechá sa zatlačiť len do hlbokej defenzívy.
Inter bude skúšať nátlakový futbal s cieľom streliť rýchly gól a kontrolovať ďalší vývoj. V nedeľu proti Parme (2:0) tréner Roberto Mancini presunul portugalského technika Figa z pravej strany viac do stredu zálohy, kde ešte výdatnejšie podporoval vysunuté hroty Cruz (Martins) - Adriano. Nakoniec sa miláčik talianskeho publika presadil aj strelecky.
Taliansky tím v predchádzajúcich dvoch domácich zápasoch Ligy majstrov dosiahol len tesné víťazstvá. S Rangers 1:0 (Pizarro) a s Portom 2:1, keď skóre obracal dvoma gólmi za sedem minút Cruz.
Autor: Miláno