Pozitívny na HIV je aj Lolly z mesta Shillong v Indii, ktorý sa nakazil, keď bral drogy. FOTO - RUTERS |
Podľa odhadov OSN by sa do konca tohto roka malo nakaziť takmer päť miliónov ľudí a zomrieť viac ako tri milióny. Desivé čísla v sebe ukrývajú aj pozitívne správy.
Najpostihnutejšou oblasťou ostáva stále Afrika. Počet infikovaných osôb tam v tomto roku dosiahol 26 miliónov, čo predstavuje takmer dve tretiny ľudí s vírusom HIV v krvi. Medzi tými, ktorí sa nakazili tento rok, tam bolo až pol milióna detí. Správa upozorňuje aj na prudký nárast ochorenia vo východnej Európe, v strednej a východnej Ázii.
"Skutočnosť je taká, že epidémia AIDS predbieha globálne úsilie aj úsilie národných vlád zastaviť ju," uviedol výkonný riaditeľ programu OSN na boj proti chorobe Peter Piot. Podľa neho potrebuje svet urýchlene nové projekty, ktoré by dokázali nákaze čeliť v dlhodobom horizonte.
To, že prevencia môže byť úspešná, dokazujú príklady z troch ťažko skúšaných afrických krajín. V Ugande sa vďaka kampani za používanie prezervatívov a obmedzenie počtu sexuálnych partnerov podarilo znížiť podiel nakazených v populácii z 15 na sedem percent.
Podobný úspech zaznamenala OSN aj v Keni, v mestských oblastiach tam počet infikovaných klesol oproti 90. rokom minulého storočia až takmer o 20 percent. Štúdie zo Zimbabwe zasa ukazujú, že sa tam podarilo znížiť počet tehotných žien, ktoré sa infikovali vírusom HIV.
Pozitívne správy hlási OSN aj zo Španielska a Brazílie, kde sa podarilo zastaviť šírenie nákazy medzi narkomanmi a medzi homosexuálmi v krajinách západného sveta.
Správa naopak upozorňuje na prudké šírenie HIV vo východnej Európe. Najhoršia situácia je na Ukrajine, ktorá naďalej ostáva najpostihnutejšou európskou krajinou. V strednej Európe sa polovica ľudí nakazí pri nechránenom heterosexuálnom pohlavnom styku. Výnimkou sú Česko, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko, kde je najčastejšou príčinou pohlavný styk medzi mužmi.
Správa OSN upozorňuje, že až 95 percent infikovaných ľudí žije v rozvojových krajinách. (čtk, reuters, ma)