Šaron dal zbohom jednej strane a založil druhú. FOTO - REUTERS |
JERUZALEM - Ariel Šaron opäť zmenil izraelskú politiku. Opustil post šéfa vládnej strany Likud a založil vlastné zoskupenie - Stranu národnej zodpovednosti.
Z Likudu s ním odišli 14 poslanci a úmysel vstúpiť do novej strany ohlásili ďalší ľudia aj z iných strán. K premiérovi sa hlási aj bývalý šéf tajnej služby a dvaja rektori univerzít. Špekulácie, že by sa pridal aj labourista Šimon Peres, nateraz jeho poradcovia odmietli.
Šaron potreboval získať 14 poslancov. To mu umožní vytvoriť parlamentnú frakciu. To znamená peniaze, čas v televízii a iné výhody.
Očakávaný krok urobil potom, čo vládnu koalíciu opustila Strana práce. Jej ministri včera podali demisiu. Izrael tak smeruje k predčasným voľbám, ktoré budú v marci.
Podľa prieskumov verejnej mienky má Šaronova strana šance. Mohla by získať 28 zo 120 kresiel v Knessete. Stala by sa tak významným hráčom, ktorý by rozhodoval, či bude mať Izrael stredo-pravú alebo stredo-ľavú vládu.
O šéfovi Likudu sa rozhodne pozajtra. V hre sú siedmi kandidáti. Najväčšie šance má minister financií Benjamin Netanjahu a šéf diplomacie Silvan Šalom.
Pozorovatelia tvrdia, že práve strana Likud utrpí v predčasných voľbách najciteľnejšie straty. Včera vedenie strany vyzvalo svojich členov, aby ignorovali ľudí, ktorí boli v kontakte so Šaronom.
Včera sa hralo o termín volieb a Šaron utrpel malú porážku. O rozpustenie parlamentu najprv požiadal prezidenta Moše Kacava. Ten to však nestihol, lebo parlament sa rozhodol rozpustiť sám. Včera v prvom čítaní schválil zákon o skrátení funkčného obdobia. Ak by prešiel v druhom a treťom čítaní, znamenalo by to, že voľby budú až na konci marca. Šaron hrá o termín na začiatku marca, aby mohol čo najviac využiť raketový štart svojej strany.
Rozpustenie parlamentu poslancami mu tiež neumožňuje robiť výmeny na ministerských postoch a Šaronovi tak hrozí, že nasledujúce mesiace bude vládnuť len so šiestimi vernými ministrami.
Súčasný vývoj v Izraeli napriek ubezpečeniam o opaku načas zmrazí mierový proces s Palestínčanmi. Neočakáva sa prijatie žiadnych zásadných rozhodnutí. V januári sú voľby na palestínskych územiach. Tie spolu s izraelskými vytvoria novú realitu. Mierové rokovania sa tak začnú odznovu, pretože nikto nevie, či súčasní lídri zostanú pri moci.
(mik)