Ešte stále sú v mnohých postkomunistických krajinách členovia regulačných orgánov televízií nominovaní politicky.
Maďarská a poľská verejnoprávna televízia sú v procese transformácie. V Maďarsku funguje televízia na báze nadácie. „Zriaďovateľom tejto nadácie je štát. Nadácia je vlastníkom akciovej spoločnosti, ktorá vykonáva činnosti verejnoprávnej televízie. Je tam oveľa jasnejší systém zodpovednosti, ktorý sa na Slovensku nevyvinul, povedal Andrej Zmeček, prezident Mediálneho inštitútu. „V Poľsku, je verejnoprávna televízia akciovou spoločnosťou a systém zodpovednosti je tam tiež jasnejší,“ dodáva Zmeček. Členov rady v Poľsku volí senát a sejm, vymenúva ich prezident. Poľská televízia sa borí nielen s odstraňovaním politického vplyvu, ale aj s odstránením vplyvu rôznych lobistických skupín.
V mnohých západoeurópskych krajinách nominuje členov rady nie parlament, ale vláda. Napríklad v Holandsku vymenúva členov dozorného orgánu minister kultúry a členovia zastupujú tri politické prúdy v krajine. Čiastočná nezávislosť je vo väčšine krajín EÚ zaručená tým, že v nich existujú vedľa seba dva dozorné orgány, napríklad vo Švédsku, Fínsku. Jeden je zúžený z politicky nominovaných členov a druhý rozšírený. „Navrhujú ho len profesijné a spoločenské inštitúcie,“ tvrdí Nataša Slaviková, mediálna odborníčka, podľa ktorej je švédsky model najvhodnejší aj pre Slovensko.
Aj v Nemecku je viacero dozorných rád. „Jedna je dokonca zložená zo samotných zástupcov politických strán, tí musia pravidelne verejnosť informovať o všetkých svojich krokoch. Okrem toho je tam rada, ktorá je úplne apolitická, sú v nej zastúpené všetky zložky verejnosti – ženy, cirkvi či mladiství, ktorí kontrolujú program,“ hovorí Andrej Zmeček z Mediálneho inštitútu.
Systém verejnoprávnych médií už dlho funguje vo Veľkej Británií (BBC), v Nemecku, Francúzsku či Rakúsku. V BBC na dodržiavanie nezávislosti dohliada komisia na dodržiavanie štandardov, prostredníctvom nej sa každý britský občan môže sťažovať na vysielanie. Vo Francúzsku na vysielanie dohliada najvyššia rada pre audiovíziu. Z deviatich jej členov troch vymenúva prezident, troch predseda senátu a troch predseda dolnej parlamentnej komory. V Rakúsku dozorným orgánom nad verejnoprávnou ORF je kuratórium. Jeho členov navrhuje vláda, zástupcovia spolkových krajín a široké spektrum rôznych nezávislých záujmových inštitúcií. (hr)