FOTO - ARCHÍV TASR |
Zadlžených je 55,2 percenta ľudí, ktorí zostali v systéme dávok v hmotnej núdzi, pred reformou to bolo 41,5 percenta. Zadlžených je až 71,7 percenta domácností. Najčastejšie sa zadlžujú rodiny s troma a viac deťmi.
Súčasní poberatelia si požičiavajú najmä na zaplatenie oblečenia a obuvi (41,8 percenta), potom aby zaplatili nájomné (38,7 percenta), potraviny (38,5 percenta), kúpili lieky (34,2 percenta), mohli si dovoliť navštíviť lekára, či ísť do nemocnice (27,4 percenta).
Respondenti si najčastejšie požičiavajú peniaze od príbuzných a od susedov a od známych zase dostávajú veci a tovary. Zvýšil sa počet tých, čo využívajú záložne, nosia tam najmä elektrospotrebiče, ale aj porcelán a vzácne predmety.
V systéme zostali prevažne tí, čo sú v ňom už 2 - 5 rokov, prípadne viac.
Bernardína Bodnárová zo strediska upozorňuje, že po piatich rokoch "nastáva potreba meniť predmety dlhodobej spotreby v domácnosti", tieto rodiny však podľa nej peniaze míňajú najmä na potraviny, oblečenie, alebo nájom, elektrinu, kúrenie či vodu. Bodnárová upozorňuje, že ohrozené sú najmä deti, lebo rodičia obmedzujú ich potreby - najčastejšie návštevy kultúrnych podujatí, potom záujmové krúžky či šport.
Najmenej sa rodiny snažili obmedziť výdavky na školské potreby.
Takmer všetci poberatelia, minulí aj súčasní, tvrdia, že ich najviac trápi nedostatok peňazí a pociťujú veľký stres z toho "dokedy to potrvá".
Poberateľov pred reformou viac trápil pocit neužitočnosti, dnešných zase skôr to, že si nemôžu dovoliť toľko, čo iné rodiny. Len asi tretina poberateľov sa obáva o stratu zručností, najmenej ich trápilo, že ich deti nebudú môcť študovať. Väčšina minulých aj súčasných poberateľov si myslí, že pre úspech v živote je dôležité poznať správnych ľudí, mať v živote šťastie a potom byť usilovný a ctižiadostivý. (haj)