Antarktída je miesto ako žiadne iné na svete

Kanaďania Pat a Rosemarie Keoughovci prešli celú Antarktídu, aby urobili najkrajšiu a možno aj najdrahšiu ...

Opustené tučniačie vajce.


Kanaďania Pat a Rosemarie Keoughovci prešli celú Antarktídu, aby urobili najkrajšiu a možno aj najdrahšiu knihu sveta. Spojili tradíciu s inováciou, použili najnovšie tlačiarenské technológie a tradičnú techniku ručného viazania, starú niekoľko storočí.

Ich kniha Antarktída stojí tritisícpäťsto dolárov, váži štrnásť kilogramov a je výsledkom dvojročnej práce, ktorá ani zďaleka nebola iba romantickou prechádzkou medzi tučniakmi. Bonusom je, že si Keoughovci celý projekt financovali sami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až do 4. decembra je najznámejšia kniha sveta súčasťou festivalu Mesiac fotografie.

SkryťVypnúť reklamu

V bratislavskom Dome umenia je rozobraná a nainštalovaná vo forme výstavy. Keď prechádzate okolo tých viac ako tristo fotografií, neveríte, že sa pozeráte na večne biely kontinent. Práce Keoughovcov sú zaujímavé nielen neuveriteľnými farbami a dojmom, že vystupujú z plochy, ale aj uhlami záberu, či objektmi, na ktoré zamerali svoj hľadáčik.

Dom jedného z odvážlivcov, ktorý v roku na Antarktíde 1908 zahynul, zostal v takom stave, v akom ho hostiteľ opustil. Bez jedinej pavučiny či zrnka prachu, zamrznutý a zakonzervovaný. Opustené dediny, v ktorých žili robotníci a rybári. Kosti veľrýb spolu so zhrdzavenými a zabudnutými torzami lodí a harpún. Tulene, tučniaky a zatiaľ prítomné albatrosy.

"Antarktída je miesto ako žiadne iné na svete," hovorí pre SME Pat Keough, ktorý navštívil Bratislavu spolu so ženou a synom, aby otvoril svoju výstavu. "Nepripomína nič, čo sme doteraz poznali. Má svoje vlastné pravidlá a zákonitosti."

SkryťVypnúť reklamu

Manželia sú spolu od roku 1984. Odvtedy vydali dvadsať kníh, Antarktída, ktorá vznikla v rokoch 1999 - 2001 je najambicióznejšou z nich. "Nad projektom sme začali premýšľať v roku 1991," hovorí Pat. "No máme naplánovaných ďalších šesť kníh, s ktorými sa chceme zapojiť do projektu najkrajšie knihy sveta."

Pre Antarktídu sa rozhodli po konzultáciách s vedeckými a ochranárskymi organizáciami, a keď sa dozvedeli, že jedným z ohrozených druhov je práve albatros, nebezpečne miznúci aj pre zastaraný spôsob rybolovu.

Antarktída dnes patrí všetkým. Človek sa tam dostane iba s vedeckou výpravou alebo cez turistický zájazd. Takto sa na Antarktídu dostali aj manželia Keoughovci a strávili tam dve polárne letá.

"Toto je prvá kniha, ktorá je zároveň aj umeleckým dielom," vysvetľuje Rosemarie. "Nikdy sme neboli spokojní s kompromismi, ktoré nám ponúkajú kníhkupectvá. Dôvodom nespokojnosti bolo aj to, že naše fotografie neboli publikované tak, ako sme chceli my. Ako umelci chceme, aby ľudia videli presne to, čo sme videli my. A to len tak ľahko nedosiahnete."

SkryťVypnúť reklamu

Technológia, ktorú používali, nebola lacná - každý obrázok stál stovky dolárov, aby sme dosiahli výsledný efekt. "Vydavateľstvá chcú na knihách rýchlo zarobiť a robia kompromisy v kvalite. Všetky obrázky, ktoré tu vidíte, majú presne také farby, aké sme videli v Antarktíde, kontinente rovnako nebezpečnom ako krásnom," dodáva Rosemarie.

Keoughovci sa nazývajú expertmi na výrobu krásnych kníh. Publikácia Antarktída, viazaná v koži, a balená do zamatového puzdra sa už stala predmetom zberateľov na celom svete a získala viac ako dvadsať najprestížnejších ocenení - najlepšia fotografická publikácia, najlepšia svetová tlač, najlepšia svetová fotografia prírody, vynikajúce knižné umenie. Výťažok z knihy nielenže uhradí náklady, ale väčšia časť peňazí ide na kampaň na záchranu albatrosa.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si verejnosť spája tieto fotografie so zábermi z National Geographic, manželia sa bránia. " Je pravda, že vďaka National Geographic som pred rokmi začal cestovať," priznáva Pat. "Začal som milovať iné kultúry a krajiny. A myslím si, že dodnes robia dobrú prácu. Väčšina fotožurnalistov však má málo času, prídu, rýchlo nafotia a už idú niekam inam. My sme mali na Antarktídu dva roky, takže veľa našich obrázkov je viac o umení ako o žurnalizme."

Tučniaky v snehovej búrke.


Hruď tučniaka zblízka.


Ľadovec. FOTO - PAT a ROSEMARIE KEOUGHOVCI


FOTO


FOTO


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 130
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 874
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 382
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu