Predseda rady Michal Dzurjanin potvrdil, že medzi materiálmi je aj informácia o dlhodobej zmluve rozhlasu so spoločnosťou Virtual Radio Network, ktorú bývalý riaditeľ Jaroslav Rezník podpísal, ale ktorá bola vzápätí obojstrannou dohodou zrušená.
Ak by sa zmluva plne realizovala, platil by rozhlas podľa našich informácií spoločnosti ročne až takmer 36 miliónov plus ďalšie jednorazové poplatky. Celkovo by sa suma za viac ako 5 rokov platnosti zmluvy mohla vyšplhať na 200 miliónov.
Predmetom zmluvy bolo šírenie signálu jednotlivých okruhov SRo v rôznych lokalitách, ako aj ďalšie služby, napríklad analýza pokrytia územia signálom.
"Nemienim to nejako komentovať," povedal Robert Bartoš, konateľ spoločnosti Virtual Radio Network, na otázku, o čo v zmluve išlo a prečo ju po troch dňoch zrušili. Ani Rezník, ktorý opäť kandiduje na riaditeľa, nevidí dôvod, aby sa k zmluve vyjadroval.
Po Rezníkovom odchode sa ako prvá objavila zmluva s tou istou spoločnosťou uzatvorená tiež do konca roku 2010. Jej predmetom je modulácia výstupného signálu z SRo a monitoring výkonu existujúcich vysielačov. Ročne mal rozhlas platiť okolo 1,9 milióna.
Súčasné vedenie rozhlasu ani túto zmluvu neuznáva. "Prinajmenšom preto, že bol pri nej porušený zákon o verejnom obstarávaní," povedala ekonomická riaditeľka SRo Hilda Gajdošová, jedna z dvoch súčasných štatutárov rozhlasu. Úrad pre verejné obstarávanie dal už rozhlasu k zmluve negatívne stanovisko.
Sporné zmluvy neprešli v rozhlase bežným interným rokovaním a neboli ani výsledkom výberového konania. (zu)