Politici kandidatúru do župných parlamentov zdôvodňujú ich významom pre život ľudí a snahou pomôcť regiónom v národnom parlamente.
Politológ László ÖllŚs si myslí, že je to aj preto, že v regiónoch "sa sústredilo veľa moci a dosť veľké finančné zdroje".
Politici budú musieť svoj pracovný čas deliť na výkon viacerých funkcií.
Politológ si myslí, že voličov táto skutočnosť nebude vyrušovať. Domnieva sa však, že by bolo lepšie, keby sa politici venovali iba jednej funkcii. Podobný názor má vládny splnomocnenec pre decentralizáciu verejnej správy Viktor Nižňanský
Podľa neho neobstojí ani tvrdenie, že poslanci národného parlamentu budú môcť lobovať za regióny, lebo doteraz bolo v národnom parlamente veľa zástupcov samosprávy, ich prínos nebol až taký veľký.
Poslanec SMK József Kvarda, ktorý kandiduje za poslanca trnavskej župy povedal, že po vstupe do Európskej únie regióny nadobúdajú stále väčší význam, a preto sa bude asi viac orientovať na regionálnu politiku. Zaráža ho však, že ani jeden župan nebol v tomto volebnom období aj poslancom parlamentu. Za ideálny považuje dvojkomorový národný parlament, kde by v jednej komore mali zastúpenie práve regióny.
Hoci politici prisudzujú regionálnym voľbám veľký význam, volebná účasť bude skôr podobná tej z roku 2001. Vtedy prišlo voliť len 26 percent ľudí.
Poslanec KDH Pavol Minárik si myslí, že teraz príde ešte menej ľudí. "Vtedy to bolo pre ľudí niečo nové a tým aj motivujúcejšie. Dnes to akoby zovšednelo a ľudia nie sú o tom ani viac informovaní."
(sp)