To nie je záber skokanky do vody, ale športovej gymnastky: Číňanka Čcheng Fej počas tréningu prostných v Melbourne, kde sa začali majstrovstvá sveta. FOTO - ČTK / AP |
Štátny guvernér John Landy a premiér Viktórie Steve Bracks včera vo vládnom zámočku v Melbourne slávnostne otvorili 38. majstrovstvá sveta v športovej gymnastike, iba druhé na území Austrálie. Cvičiť sa začalo v noci na dnes stredoeurópskeho času a aj za účasti nášho Samuela Piaseckého (jeho disciplíny: bradlá, hrazda, prostné) sa rozhodovalo o 24 finalistoch šesťboja a 8 finalistoch na každom náradí. Zajtra to isté absolvujú ženy.
V dejisku šampionátu sa najviac hovorí o nových pravidlách, zmenách a očistení športu od zákulisných ťahov. Firma IRCOS predstavila novinárom nový systém videorozhodovania, ku ktorému sa siahne len v krajnom prípade veľkej nezhody poroty najmä vo vstupnej známke, menej v zrážkach.
Nainštalovala 7 kamier a 25 prenosných počítačov, pričom každú zostavu uloží do databázy a po MS ju poskytne aj národným federáciám.
Taliansky profesor Bruno Grandi, šéf Medzinárodnej gymnastickej federácie, si na prvom svetovom šampionáte po lanskej olympiáde veľmi zakladá. "V Aténach sme utŕžili hanbu, sklamanie a veľkú časť zodpovednosti si musíme priznať," povedal nám po prílete do Melbournu a posťažoval si: "Už vari dvadsať rokov neviem vyhrať vojnu proti skupinkárčeniu a spolčovaniu rozhodcov, špekuláciám, známkam šovinizmu a korupcie. Nové pravidlá, použitie videa a zákaz vstupu rozhodcov do tréningových hál sú podstatnými zmenami, ale nie samospasiteľnými."
Grandi pokladá za dôležité rozoznať, či ten-ktorý rozhodca urobí chybu z nevedomosti a nekompetentnosti, alebo účelovo: "Poznáme mená tých, ktorí napriek upozorneniu urobia tú istú chybu štyrikrát za sebou. Aj mená tých, ktorí sa sťažujú na tlak vlastných predsedov národných zväzov, ktorí chcú od svojich rozhodcov jasnú pomoc a presadzovanie politiky vo vzťahoch k iným štátom. Takí rozhodcovia potom nevedia, koho poslúchnuť a často podľahnú tomuto tlaku. Errare humanum est, čiže mýliť sa je ľudské. Nikdy absolútne nevylúčime chyby, no musíme ich bez milosti eliminovať. Tí, čo si nedajú poradiť, nemajú u nás čo hľadať. Vinníkov budeme tvrdo trestať. Vyššia spravodlivosť nám musí byť prikázaním."
Predsedu FIG sme požiadali aj o komentár k správam televíznej stanice BBC o podvodoch s dátami narodenia a ubližovaní deťom v gymnastike v Číne. Bruno Grandi s povzdychom odvetil: ,,Aj ja som o tom počul, no ide o ďalšiu chúlostivú záležitosť v tomto športe. Nepoznám podrobnosti, je to vnútorný problém krajiny a my nemôžeme zasahovať. Objavili sa pochybnosti o veku gymnastiek aj v iných štátoch. Keď sme však chceli dať fakty overiť na polícii konkrétnej krajiny, povedali nám, že nie sme na to kompetentní. Musíme konať aspoň tam, kde máme právomoci."
Grandi presadil zvýšenie dolnej vekovej hranice žien zo 14 na 16 rokov. "Mojím snom je však dvihnúť ju na osemnásť," poznamenal. "To už asi nedosiahnem, ale ešte aspoň rok - na sedemnásť - by sme potrebovali. Gymnastika sa preto volá športová, resp. artistická, aby nebola iba akrobatická. Aby dospelé ženy vynikli v plnej kráse a ponúkli výraz v cvičení, lebo maloleté deti nemôžu fyzicky a psychicky precítiť zostavu naplno."
Bruno Grandi. FOTO - REUTERS |