Všetko podľa plánu – Mir zhorel v atmosfére

MOSKVA – Ruská orbitálna stanica Mir včera zanikla v zemskej atmosfére. Všetko prebehlo hladko, bez akýchkoľvek komplikácií.


Tam je, ukazovali si zvedavci na Fidži pri brehu Tichého oceánu. FOTO - REUTERS



MOSKVA – Ruská orbitálna stanica Mir včera zanikla v zemskej atmosfére. Všetko prebehlo hladko, bez akýchkoľvek komplikácií.

Väčšina stanice zhorela v atmosfére. Na zemský povrch dopadli niektoré trosky bez toho, aby boli hlásené akékoľvek mimoriadne udalosti. „Mir ukončil svoj triumfálny let,“ povedal hovorca ruského Strediska na riadenie kozmických letov (CUP).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa televíznej stanice CNN horiace trosky Miru osvetlili oblohu nad Fidži. Pozorovatelia na tomto súostroví videli v diaľke horiace úlomky padajúce do Tichého oceánu. Podľa CUP mali trosky dopadnúť v oblasti s polomerom 1500 kilometrov okolo bodu ležiaceho na 150 stupňoch západnej zemepisnej dĺžky a 40 stupňoch južnej zemepisnej šírky.

SkryťVypnúť reklamu

Moskva: Zostávame veľmocou

Austrálske bezpečnostné úrady oznámili, že nezaznamenali žiadne škody spôsobené padajúcimi troskami. „Zostup sa uskutočnil v oblasti, kde bol predpovedaný. V tejto chvíli nemáme žiadne správy o škodách,“ povedal David Templeman z austrálskeho krízového štábu, ktorý mal monitorovať situáciu pre prípad, že by časti Miru zasiahli Austráliu.

Ruskí predstavitelia vesmírneho programu označili riadený zostup Miru za senzačný výkon. „Naši odborníci neurobili chybu v jedinom kroku, ani o jeden milimeter. Svet sa presvedčil, že Rusko vie vesmírne objekty nielen postaviť, ale aj riadiť a predpovedať ich pohyb. Rusko zostane kozmickou veľmocou,“ povedal riaditeľ Ruského úradu pre letectvo a vesmír (RAKA) Jurij Koptev. Zástupca veliteľa letu Viktor Blagov ho sebavedomo doplnil: „Dali nám 6000 kilometrov vody, do ktorých sme sa mali trafiť. A my sme to urobili.“

SkryťVypnúť reklamu

Nedotknutí rybári

Lode a lietadlá boli dopredu upozornené, aby sa tomuto priestoru v Tichom oceáne vyhli. Vo vymedzenej zóne sa však nachádzala flotila 27 amerických rybárskych lodí. Posádky plavidiel pád úlomkov ani nezaregistrovali.

Mir sa nakoniec potopil asi 1500 kilometrov severovýchodne od pôvodne plánovaného miesta.

Všetky operácie prebiehali hladko. Napriek tomu trosky, ktoré nemali zhorieť v atmosfére, znepokojovali odborníkov aj laikov až do poslednej chvíle. Zo 137-tonového kolosu malo na zemský povrch dopadnúť asi 1500 kusov vážiacich spolu 25 ton.

Úlomky mali padať takou rýchlosťou, že by ľahko prerazili dva metre silnú betónovú vrstvu. Ruskí predstavitelia vesmírneho programu si boli istí, že sa postarajú o bezpečný zostup a poukazovali na svoje skúsenosti s potopením desiatok nákladných lodí a ďalších vesmírnych objektov v rovnakej oblasti. Mir však bol najväčším vesmírnym telesom, ktoré bolo kedy zlikvidované, a jeho veľkosť a tvar znemožňovali presne predpovedať všetky operácie.

SkryťVypnúť reklamu

Moskva napriek svojmu sebavedomiu dohodla v britskej spoločnosti Lloyd‘s poistenie na 200 miliónov dolárov pre prípad, že by sa vesmírny komplex vychýlil z naplánovanej dráhy a spôsobil neočakávané škody. (čtk)

Ako padal do histórie

Posledné, tretie brzdné zapnutie motora sa spustilo, keď bol Mir nad Egyptom. To bol najdôležitejší moment v sérii počítačom riadených operácií, ktoré mali objekt naviesť do zóny záverečného zostupu v Tichom oceáne medzi Austráliou a Chile.

Rusko informovalo, že komplex pravdepodobne vstúpi do zemskej atmosféry v ostrejšom uhle a jeho úlomky dopadnú do užšej oblasti vo vymedzenej zóne. Podľa takto vytýčenej dráhy Mir do atmosféry o 6.44 h aj vstúpil a o osem minút neskôr začal horieť a rozpadať sa.

Stanica sa neskôr dostala mimo dosahu ruskej rádiovej kontroly. Americké úrady však potvrdili, že pokračuje v ceste na Zem po naplánovanej dráhe. Motory nákladnej lode Progress spojenej s Mirom boli zapojené už skôr, o 1.31 h, ešte nad Indickým oceánom. Druhé spustenie, trvalo 24 minút, prišlo o hodinu a pol nad východnou Afrikou. Oba impulzy boli zamerané na spomalenie rýchlosti a navedenie na záverečnú dráhu zostupu. Posledné vzplanutie motorov naviedlo stanicu do zemskej atmosféry nad Tichým oceánom. Trosky mali po jej rozpade padať do oceánu rýchlosťou 200 až 300 metrov za sekundu. (čtk, reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu