Ako sa pozeráte na situáciu v Českej televízii?
„V ČT to je veľmi komplikované, pretože obe strany majú trochu pravdu a trochu nepravdu. Pre mňa je však pozoruhodné, že žurnalisti sa vzpriečili proti tomu, čo považujú za neetické. Preto sú moje sympatie skôr na strane štrajkujúcich.“
Ako je to s politickým vplyvom na slovenské verejnoprávne médiá?
„Politický vplyv na slovenské verejnoprávne médiá sa reálne vykonáva a je reálne badateľný. Od čias zmien v 89. roku sa žiadna politická garnitúra tohto vplyvu nepokúsila vzdať.
Kým v Čechách si zamestnanci a časť verejnosti bránia niečo, čo bolo dobré a čo sa oplatí brániť, my len sledujeme, v akom zúfalom stave sa naša STV nachádza. Politické zasahovanie má na Slovensku úplne inú podobu.
Spoločná pre ČT aj pre STV je požiadavka minimalizovať vplyv politickej moci na chod verejnoprávneho média. Napríklad v Nemecku sú členmi rád aj zástupcovia vládnych štruktúr, teda aj politických strán. Je to tam však transparentné, pretože sa musia verejne spovedať zo stavu, v akom tieto médiá sú.
U nás je dnešný stav neúnosný. Vplyv politickej moci sa vykonáva zastretým spôsobom. Navonok sú nezávislé a slobodné a pritom sa politicky rozhoduje, ako sú vedené, ako sú politicky zabezpečené, aký program vysielajú, čo majú v správach – a to je na tom asi to najhoršie.“
Ako sa dá minimalizovať politický vplyv?
„Legislatívnymi opatreniami a transparentnosťou procesu výberu členov dozorných rád, manažmentov, výkonu ich funkcie. Z rád by sa mali odstrániť politické nominácie a taktiež výkonný manažment by sa mal vyberať čo najtransparentnejšie. Politický vplyv sa však úplne odstrániť nedá. V minimálnej podobe je aj v médiách, ktoré sa považujú za najnezávislejšie – britské, francúzske alebo nemecké verejnoprávne médiá.
Ale ak aj nejaký politický vplyv existuje, nech je jasne čitateľný, aby bolo jasné, kto je za realitu slovenských ‘verejnoprávnych‘ médií osobne zodpovedný.“
(hr)