Technológiu tenkých klientov využívajú vo svete desiatky miliónov užívateľov. Obrat tohto IT odvetvia rastie podstatne rýchlejšie ako obrat z predaja PC. Nasadzovanie modernej technológie vo vyspelých krajinách je asi najlepší dôkaz jej výhodnosti z technického aj ekonomického hľadiska.
Napriek tomu ani viacerí IT profesionáli nepoznajú detailne uvedenú technológiu. Prinášame vám niekoľko myšlienok, ktoré prispejú k jej osvetleniu.
Čo to je - tenký klient?
V súčasnosti si mnoho ľudí nedokáže predstaviť pod pojmom pracovná stanica nič iné ako počítač, ktorého výkon sa podobá raketoplánu. Predstava, že na stole nutne musíme mať škatuľu s hučiacim ventilátorom, disketovou mechanikou CD mechanikou a „škŕkajúcim“ diskom, je však mylná. Predstavte si, že toto všetko nahradí škatuľka s rozmermi vašej knihy v knižnici. Dokáže však to, čo vaša veľká škatuľa PC, ba aj viac. Tak táto škatuľka sa odborne nazýva tenký klient. Tieto obrazne povedané knižky sú pomocou softvéru, ktorí je v nich „napálený“, pripojené k jednému centrálnemu serveru, na ktorom sú nainštalované aplikácie potrebné pre firmu. Softvér vo vnútri tenkého klienta je nezávislý od systémovej platformy. Má za úlohu korektne zobrazovať posielané obrazovky (informácie) zo servera a smerom na server posielať pohyby myši a príkazy z klávesnice. Klientské zariadenie iba prijíma obrazovky (informácie) generované serverom pre konkrétneho užívateľa.
Prečo používať tenkých klientov?
Argumentov, ktoré hovoria za postupný prechod od klasických PC k technológii tenkých klientov, je mnoho. Tu sú príklady, ktoré sú najvýraznejšie:
Výkonové parametre
* úloha klientskej stanice je veľmi jednoduchá a zvládne ju aj PC 386 so 4 MB RAM. Ako vidno, morálne zastarávanie je omnoho pomalšie ako pri PC technike. Rovnako upgrade výkonu sa vykonáva na strane servera (serverov) a nie na strane klientov.
Jednoduchý manažment aplikácií
* upgrade ľubovoľného aplikačného softvéru (napríklad zmena Office 97 na Office 2000) sa nevykonáva na strane klienta, ale na strane servera a pre všetkých klientov naraz
Jednoduchá správa klientských staníc
* pri práci s technológiou tenkých klientov sa servis klientských staníc nerobí opravami, ale jednoduchou výmenou kus za kus
Bezpečnosť dát
* stupeň zabezpečenia dát je na rádovo vyššej úrovni, pretože dáta sú uložené na jednom mieste s obmedzeným okruhom ľudí, ktorí k nim majú prístup
* po sieti fyzicky „netečú“ konkrétne dáta, ale grafické informácie o zmenách obrazovky
* prístup k dátam je diferencovaný podľa potrieb a pridelených práv pre používateľov
Prístup k dátam odkiaľkoľvek
* pomocou technológie tenkých klientov môžete k svojim dátam pristupovať z hociktorého miesta planéty pomocou modemu
Ekonomické výhody
* tenkí klienti sú lacnejší ako štandardné počítače
* správu siete zvládne menší počet zamestnancov
* prechod na technológiu tenkého klienta sa dá robiť „za jazdy“, pretože táto technológia dokáže existovať spolu s klasickou technológiou
Kde a ako môžete používať tenkých klientov?
Pamätáte sa na to, aký máte procesor na svojom PC? Je to PIII 750 Mhz? V skutočnosti váš procesor v PC pracuje iba sem - tam a aj to nie na 100 % výkonu. A na svete sú už teraz niekoľkonásobne výkonnejšie. Pri technológii tenkých klientov by vám na strane servera takýto počítač bez väčších problémov zvládol prácu 20 klientov. Na jeden 2-procesorový server pripadá takto 40 - 50 užívateľov, ktorí sa dostanú k aplikáciám, ktoré sa spúšťajú na aplikačných serveroch. Tenkí klienti sa k serverom prihlasujú pomocou softvéru, ktorí je ich súčasťou. Najpoužívanejší softvér, tzv. protokol, je protokol ICA (Independent Computing Architecture) vyvinutý firmou Citrix ako štandard pre tzv. thin-client (tenký klient) / server computing. Je to prezentačný protokol, ktorý presúva prevádzanie aplikácií z klienta na server. Medzi klientom a serverom prenáša len informácie o užívateľovom grafickom rozhraní (GDI) a príkazy z klávesnice a myši. Tento protokol je natoľko optimalizovaný, že pre plynulý prenos týchto informácií vystačí s prenosovým pásmom 14,4 kb/s, čo umožňuje plnohodnotnú prácu i pri pripojení cez telefónnu linku, GSM alebo internet. Citrix podporuje všetky populárne LAN i WAN protokoly ako TCP/IP, IPX/SPX, NetBIOS, PPP/SLIP a asynchrónne spojenie. To všetko cez 10/100B Ethernet, Token Ring, ATM, FDDI, štandardné telefónne linky, ISDN, FrameRelay, X.25, T1, T3, E1. Tieto vlastnosti umožňujú použitie thin-client/server technológie i v plne heterogénnom prostredí.
Najoptimálnejší spôsob pripojenia je použitie ďalšieho produktu firmy Citrix na strane servera - Citrix MetaFrame Server. Je to serverový softvér pre Windows 2000 Server. Meta Frame prináša úplné riešenie serverového prostredia rozšírením Windows Terminal Servera o ďalšiu funkcionalitu servera a klienta, vrátane heterogénneho prostredia.
V prípade práce rozsiahlejšej skupiny tenkých klientov je v portfóliu firmy Citrix produkt s názvom Load Balancing Services. Umožňuje združovať viac MetaFrame serverov do skupín a poskytnúť výpočtovú kapacitu až tisícom súčasne pracujúcich užívateľov. Zisťuje, ktorý server je najmenej vyťažený, a presmeruje užívateľa k nemu. Zvyšuje celkovú rozšíriteľnosť systému, zlepšuje jeho správu a dostupnosť a optimalizuje jeho výkon.
Na záver
Vývoj ide po špirále. Vracia sa k začiatkom, no s novou kvalitou. Sme pred začiatkom novej éry grafických a personifikovaných terminálov. Nová technológia si vzala centralizáciu zo sveta UNIXu a personifikáciu z PC techniky. Tento článok je iba krátkym pohľadom do sveta tenkých klientov. V súčasnej dobe je na Slovensku niekoľko firiem, ktoré sa venujú implementácii technológie tenkých klientov. Veľmi bohaté skúsenosti s implementáciou tejto technológie má napríklad firma ttc, ktorá má za sebou nasadenie tejto technológie vo viacerých úspešných projektoch. (r)