Čoraz väčší dopyt zaznamenávajú IT spoločnosti po domácich skeneroch. Našťastie, ceny v posledných rokoch podstatne klesli a technológia pokročila tak, že si môžete zaobstarať kvalitný stolný skener za prijateľnú cenu. Pravda, kvalitou sa takéto skenery isto nevyrovnajú profesionálnym skenerom, ktoré používajú DTP štúdiá, no ak skenované obrázky potrebujete použiť na internet alebo tlačoviny tlačené na laserových alebo atramentových tlačiarňach, stolný skener vám bude určite stačiť. No a práve v tomto článku vás presvedčíme, že skenery, ktoré sme testovali, možno bez váhania použiť aj pri výrobe tlačených materiálov na bežne používaný leštený novinový papier (práve z neho je napríklad vyrobený tento časopis).
Na test sme si vybrali dva skenery s podobnými parametrami a podobnou cenou. Spoločnosť Hewlett-Packard významne prerazila na trh skenerov strednej triedy a práve jej model ScanJet 4400 patrí k modelom hodným povšimnutia. Spoločnosť Microtek sa venuje výrobe skenerov dosť dlhú dobu na to, aby si získala dobré meno a užívateľom ponúkla kvalitné skenery za dobrú cenu. Od Microteku sme vybrali model ScanMaker 3800. Skenery sme testovali z pohľadu bežného užívateľa - dôležité pre nás boli hlučnosť, rýchlosť skenovania predlohy, jednoduchosť ovládacieho softvéru a prvý dojem z výsledku skenovania.
Microtek ScanMaker 3800
Skener je uložený v praktickej škatuli s umelohmotným uškom na pohodlné nosenie, v ktorej okrem prístroja užívatelia nájdu USB konektor, CD s ovládacím softvérom ku skeneru a programami ABBYY FineReader, Ulead Photo Explorer a Adobe Acrobat Reader a CD s programami Adobe PhotoDeluxe 4.0 a Adobe Photoshop 5.0 Light Edition. Ovládací softvér ScanWizard vo verzii 5.74 kooperuje s operačnými systémami Windows po verziu XP, v ktorej nedokáže skener aktivovať. Na to, aby ste mohli ScanMaker 3800 pod Windows XP používať si musíte z internetu stiahnuť verziu 5.76, ktorá však má takmer 30 MB a sťahovanie sa tým pre užívateľov telefónneho pripojenia riadne predraží. Po odstránení tohto nedostatku však všetko funguje tak, ako má. ScanMaker 3800 má príjemný a ergonomický dizajn s prehľadným ovládaním, ktorému kraľuje veľká zelená dióda signalizujúca chod. Ovládací program ScanWizard je riešený celkom zaujímavo - pre laikov je k dispozícii zjednodušená verzia s už nastavenými profilmi, a tak si možno jednoducho vybrať, či chceme skenovať obrázok čiernobiely alebo farebný, alebo či chceme naskenovaný dokument umiestniť na internet, poslať ako fax či prílohu e-mailu. Aj zjednodušené prostredie umožňuje ručne korigovať jednotlivé parametre a nastaviť si napríklad rozlíšenie výsledného skenu. Pre skúsenejších užívateľov je pripravená profesionálna verzia, do ktorej sa možno prepnúť jedným kliknutím na príslušnú ikonu. Na obrazovke sa rozbalí podrobné menu s desiatkami možností korekcie obrazu. Medzi nastaveniami sme našli jedno zaujímavé, ktoré konkurencia väčšinou v takejto jednoduchej forme neponúka - je to tzv. descreen. Ide o funkciu, ktorá na naskenovanom obrázku potlačí tzv. moiré. Moiré vzniká pri miernom posune bodov skenovaného obrázku a vidieť ho ako nezmazateľné body pri veľkom zväčšení obrázku. Pri nekvalitnej predlohe je moiré viditeľné aj voľným okom a znehodnocuje skenovaný obrázok. Pomocou funkcie descreen program moiré automaticky koriguje a výsledok je často príjemne prekvapujúci. Rýchlosť skenovania je uspokojivá aj vzhľadom na to, že staršie modely Microteku príliš rýchle neboli (napríklad rozšírený V6USL). Pri rozlíšení 1200 dpi sme čiernobiely obrázok o čosi menší ako formát A5 skenovali 55 sekúnd a pri rovnakom rozlíšení sa nám podarilo farebný obrázok 13 x 24 centimetrov naskenovať za 4 minúty 30 sekúnd. Výsledok bol uspokojivý, aj keď si obrázok vyžadoval menšie korekcie - sken mal pôvodnú sýtomodrú farbu s nádychom fialovej (pri skenovaní s automatickými nastaveniami programu). Skenery Microtek majú pri skenovaní charakteristický zvuk - jemné rapkanie. Pri vytváraní náhľadu je skener hlučnejší ako pri skenovaní, hlučnejší je aj pri skenovaní predlohy s formátom A4. Hladina hluku je však prijateľná.
HP ScanJet 4400c
ScanJet 4400c na rozdiel od Microteku ScanMaker 3800 ponúka dva spôsoby pripojenia - buď cez rýchlejší USB port, alebo cez LPT port (túto možnosť môžu využiť majitelia starších počítačov). Dizajn nie je taký nápaditý ako v prípade Microteku, no zaujímavejší je výkon. HP v tomto modeli použilo novú technológiu CCD snímania predlohy, ktorá sľubuje lepšie výsledky. Inštalácia skeneru je jednoduchá a bezproblémová aj pod Windows XP, skener možno okamžite po inštalácii používať. Ovládací program HP PrecisionScan je koncipovaný jednoduchšie, ovládacie prostredie je prioritne určené pre laických užívateľov. Na výber sú predvoľby podľa použitia skenovaného obrázku, ďalšie možnosti nastavenia skenovania treba vyhľadať v menu. Celkovo je však ovládací softvér prehľadný a užívateľsky prívetivý. Obsahuje aj spomínanú funkciu Descreen, rovnako tak aj kvalitný OCR softvér na prevod vytlačených textových dokumentov do elektronickej podoby s rozpoznávaním slovenského jazyka. Tu však výpočet dodaných programov končí - HP sa na produkty tretích strán nespolieha a k svojim skenerom ich nedodáva, čo je trošku škoda. Rýchlosť skenovania nás nemilo prekvapila - aj keď sme skener netestovali v testovacom laboratóriu, pri simulovaní rovnakých podmienok ako pri meraní času ScanMakera 3800 boli časy podstatne dlhšie. Rovnakú čiernobielu fotografiu sme na HP skenovali 8 minút a rovnakú farebnú fotografiu za 8 minút 45 sekúnd. Farebnosť obrázku dopadla na prvý pohľad o niečo lepšie ako v prípade Microteku. Aj v hlučnosti dopadol ScanJet dobre. Pri bežnom skenovaní je skener tichý, no hlučnosť sa zvyšuje pri skenovaní väčších predlôh.
Spoločné vlastnosti
Oba skenery disponujú na čelnej strane tlačidlami rýchlej voľby. HP ScanJet ich má štyri (e-mail, kópia, foto, náhľad), Microtek ScanMaker 3800 až päť (skenovanie, kopírovanie, PDF/OCR, e-mail a sken na web). K obom skenerom možno pripojiť nástavce na skenovanie diapozitívov.
Verdikt
Rozhodovanie v užívateľskom teste bolo zložité. Napokon však cenu sympatie dostal skener Microtek ScanMaker 3800. Marián Pavel