Linux na desktope ako Linux pre začiatočníkov

Linux ako klon Unixu a operačný systém prinesie doterajšiemu užívateľovi Windows niečo nové. Hoci nie vždy platí pravidlo, že Linux je zadarmo, môžeme to tak povedať. Linux však nie je zatiaľ v istých ohľadoch plne konkurencieschopný systému Windows ...

Linux ako klon Unixu a operačný systém prinesie doterajšiemu užívateľovi Windows niečo nové. Hoci nie vždy platí pravidlo, že Linux je zadarmo, môžeme to tak povedať. Linux však nie je zatiaľ v istých ohľadoch plne konkurencieschopný systému Windows najmä z hľadiska veľkého spektra programov a problematickej infraštruktúry. O konkurencieschopnosti desktopového využitia sa pesimisticky vyjadril aj Linus Torvalds, ktorý stojí pri zrode tohto systému. Dá sa s týmto názorom aj nesúhlasiť, lebo všetko závisí od reklamy a tá je zo strany Microsoftu veľmi silná. Stoja tu totiž na jednej strane monopoly s veľkými peniazmi a na strane druhej komunita Open Source, ktorej členovia sú nadšenci a ktorí majú okrem svojich Open Source aktivít aj normálne zamestnanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Môžeme však povedať, že Linux v niečom už konkuruje systému Win v desktopovom využití. Už len napríklad surfovanie po internete prináša väčšiu bezpečnosť (v porovnaní s Windows 9x) a hoci hardvérové modemy sú drahšie, vždy si nájdete cestičku. Ak použijete ISDN modem kúpite už za 2000 Sk (ale bez analógového portu, takže je tu ešte investícia do ISDN telefónu, ktorý však momentálne v akcii veľa nestojí).

Názor o menšej konkurencieschopnosti potvrdíme aj slabšou podporou zariadení - pod Linux nedostanete všetky ovládače. Nemôžeme povedať, že Linux nepodporuje väčšiu škálu zariadení; fakt je, že niektoré firmy odmietajú zverejniť proprietárne parametre ovládačov. Linux teda stojí ako tŕň v oku Microsoftu a infraštruktúra okolo neho ho robí menej konkurencieschopným. Ak máte napríklad skener, pod Linuxom vám bude nanič, okrem (výnimočného) prípadu, že ste ho kúpili „šťastne“, alebo že ste vedeli, že ho tento systém podporuje.

SkryťVypnúť reklamu

Kde zohnať Linux?

Ak máte rýchle pripojenie na sieť, stiahnete ho priamo z internetu, najlepšie je pozrieť stránku www.linuxiso.org, kde sa nachádzajú ISO súbory rôznych distribúcií. Ak nemáte rýchle pripojenie, Linux obyčajne dostanete v rôznych kníhkupectvách s počítačovou literatúrou. Okrem toho existujú na internete stránky, ktoré Linux predávajú a môžete si ho objednať v cene okolo 150,-Sk (závisí to aj od ceny CD médií).

Akú distribúciu vybrať?

U nás sa veľmi rozšírila distribúcia RedHat, ktorá je asi najvhodnejšia aj z toho dôvodu, že má vynikajúcu podporu (rôzne články, diskusné skupiny). Ak chcete zohnať knižku o RedHat, určite ju dostanete v slovenčine alebo češtine. Pre absolútneho začiatočníka bude najlepšie použiť distribúciu Linux SuSe Live Eval, ktorú tiež nájdete na stránke www.linuxiso. org (alebo si ju môžete odniekadiaľ objednať). SuSe Live Eval je distribúcia, ktorá sa prakticky neinštaluje, ale beží z CD. SuSE Live Eval vytvorí súbory na disku C:, kde sa uložia vaše užívateľské nastavenia pre budúce použitie.

SkryťVypnúť reklamu

TIP: Ak máte záujem dozvedieť sa viac o príkazoch v OS Linux, pozrite si stránku: http://www.gybon.cz /il1/Ňrusek/vyuka/linadd.html

Aké komplikácie môžu nastať?

Komplikácie možno rozdeliť do dvoch kategórií:

* Prvá kategória závisí od schopnosti užívateľa zvládnuť bežné konfigurácie (nastavenie internetu, konfigurácia grafického režimu). Menej zdatní užívatelia sa zaseknú pri delení diskov, kde môžu byť zmätení z názvov ako /dev/hda1, /dev/cua1 atď. Inštalačný sprievodca však pomáha (vypíše napr. informáciu o tom, že zariadenie /dev/cua1 je pod systémom DOS/Windows sériový port COM2).

* Druhá kategória sa týka zariadení (hardvér), ktorých konfiguráciu zvládne aj skúsený užívateľ občas až po dlhšom čase (dokumentácia je iba v angličtine, atď.).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu