Mathern a Valašík: Iba dbáme na dodržiavanie zákonov

BRATISLAVA – Advokát Vladimír Mathern zastupoval viacerých ľudí obvinených z tých najvážnejších trestných činov. „Ak aj spáchali činy, z ktorých sú obžalovaní, musím dbať o to, aby boli dodržané všetky procesné predpisy a zásada prezumpcie neviny.


Advokát bratov Mellovcov Schmidl. Aj on je trestne stíhaný pre podozrenie, že vynášal motáky z väzby.



FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

BRATISLAVA – Advokát Vladimír Mathern zastupoval viacerých ľudí obvinených z tých najvážnejších trestných činov. „Ak aj spáchali činy, z ktorých sú obžalovaní, musím dbať o to, aby boli dodržané všetky procesné predpisy a zásada prezumpcie neviny.“ Momentálne Mathern obhajuje štyri osoby obvinené z vraždy: „U dvoch mám pochybnosti, či je obvinenie opodstatnené.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mathern mal obhajovať aj nedávno zadržaných mafiánov z Bratislavy, ktorí svoje zavraždené obete leptali v žieravine: „Boli za mnou, pretože Jozefa K. som obhajoval už aj predtým, ale keďže sú v Banskej Bystrici, odporučil som im advokáta odtiaľ.“ Navyše Mathern sedí s Jozefom K. v rovnakej dozornej rade.

SkryťVypnúť reklamu

Mathern je na Slovensku uznávanou autoritou. Minister spravodlivosti Čarnogurský v jeho advokátskych aktivitách nevidí problém: „Profesora Matherna som vymenoval za predsedu rekodifikačnej komisie preto, že je dobrým odborníkom na trestné procesné právo, univerzitným profesorom a bol dlhoročným vojenským sudcom. To, že ako advokát obhajuje členov podsvetia, súvisí s tým, že je to povinné. Je to výlučne jeho vec.“

Mathern a Milan Valašík tvrdia, že obžalovaným nepomáhajú vyhnúť sa trestu, iba dbajú o zákonnosť procesu: „Neberme to ako citovú vec. Principiálne sa s trestným činom nedá súhlasiť. Aj advokát má problém, ale niektoré veci sú právne problematické a ja musím uplatniť všetko, čo je v prospech klienta,“ hovorí Mathern.

Milan Valašík obhajoval Alexandra Rezeša v spore o dom v Banskej Štiavnici: „Každý sa ma pýtal – ty obhajuješ Rezeša? No a prečo by som ho neobhajoval? Keby zajtra prišiel za mnou niekto z SDK, v pohode ho budem obhajovať, je mi to jedno.“ V tomto prípade cítil politický tlak iba jediný raz: „Rezeš bol celý čas nevinný. Keď išiel vyšetrovateľ zastaviť trestné stíhanie, odvolali ho.“

SkryťVypnúť reklamu

Valašík mal aj prípad, keď mu klient podozrivý z vydierania povedal, že čin síce spáchala manželka, ale on sa prizná namiesto nej. „Čo som mal robiť? Nemôžem pred súdom povedať, čo si klient neželá.“ Považuje to za otázku profesionality.

Valašíka, ktorý bol dlho prokurátorom, sa pýtajú, ako teraz môže zločincov obhajovať, keď predtým žiadal ich odsúdenie. „Robím stále to isté – domáham sa spravodlivosti.“

Obidvaja advokáti kritizujú políciu: „Advokáti sú ostro sledovaní. Vidia, čo verejnosť nevidí, ale ľudia sú už nakŕmení vyjadreniami polície. Tá často začína stíhanie na základe agentov, ktorých nemôže prezradiť, alebo ‘náhodných‘ odposluchov, čo sa nie vždy dá zdokumentovať. “

Za ďalší problém považujú obviňovanie zo zaujatosti: „Ak je sudca mojím spolužiakom z fakulty, už je to zaujatosť. Ja som v brandži tridsať rokov. Podľa tejto teórie by som sa mal odsťahovať z republiky.“ (mož)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 593
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 322
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 136
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 346
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 889
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 876
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu