Bush robí grimasy na novinárov pobavených, že po tlačovke v Pekingu márne hľadal cestu von. FOTO - ČTK/AP |
je a v nedeľu ráno si nenechal ujsť príležitosť.
Čínsky prezident Chu Ťin-tchao potom prijal amerického hosťa v budove Ľudového zhromaždenia na nároží námestia Tchien-an-men, pre Čínu veľmi symbolického miesta, kde Mao vyhlásil Čínsku ľudovú republiku a v roku 1989 tam armáda rozdrvila prodemokratické hnutie. Bush po stretnutí požadoval "viac sociálnych, politických a náboženských slobôd" pre čínskych obyvateľov.
Silno veriaci Bush tak jednoznačne vyjadril podporu slobode náboženského vyznania, ktorá je v Číne štátom obmedzovaná. Neskôr sa pridala ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová, ktorá vyslovila nespokojnosť s prenasledovaním niektorých čínskych intelektuálov.
Prezident svetovej veľmoci sa na návšteve "dorastajúcej" veľmoci venoval ďalej už len ekonomickým otázkam. Spojené štáty stále viac trápi lacný čínsky tovar zaplavujúci ich trh a prezident nemohol túto tému obísť.
Čínsky obchodný prebytok vo vzájomnom obchode môže dosiahnuť tento rok až 200 miliárd dolárov, za čo prezidenta ostro kritizujú najmä v americkom Kongrese. Prezidenti sa zhodli, že to treba zmeniť, riešenia však neponúkli. Obe strany podpísali dohodu, že Čína nakúpi 70 lietadiel Boeing 737 za štyri miliardy dolárov, čo je pre Američanov
aspoň malé vylepšenie obchodnej bilancie.
Len všeobecné uistenia, že Čína podnikne potrebné kroky, ponúkol Chu Ťin-tchao aj vtedy, keď mu Bush pripomenul, že jeho krajina by mala rozhodnejšie zakročiť proti porušovaniu autorských práv a Čína by mala posilniť svoju zámerne podhodnotenú menu.
Návšteva bola krátka a nepriniesla žiaden prielom. Nikto to ani
neočakával. Potvrdila však, že návštevy na najvyššej úrovni sú v súčasnosti už bežnou súčasťou americko-čínskych vzťahov. Keď bol v úrade ešte prezident Bill Clinton, bola jeho návšteva Číny senzáciou. Dnes už takáto udalosť nevzbudzuje mimoriadnu pozornosť.
Chu Ťin-tchao potvrdil, že navštívi Spojené štáty, pravdepodobne na jar budúceho roku. Návšteva sa mala uskutočniť už tento rok v septembri, odložili ju po zničujúcom hurikáne Katrina.
MAREK CHORVATOVIČ