WASHINGTON - Vyjednávači Spojených štátov a Európskej únie v piatok uzatvorili predbežnú dohodu o leteckej doprave, ktorá by mohla znamenať výrazné rozšírenie služieb a posilniť konkurenciu na obidvoch brehoch Atlantického oceánu. Oznámila to agentúra Reuters.
Po podstatnom pokroku v rokovaniach, ktoré sa konali minulý týždeň musia dohodu ešte prerokovať aj ministri dopravy členských štátov Európskej únie, ktorí sa zídu na budúci mesiac.
Predstavitelia európskych štátov chcú vedieť, či už bol definitívne schválený americký návrh na odstránenie niektorých obmedzení zahraničných investícií do leteckých spoločností v USA. Zároveň ich zaujíma, či to naozaj uľahčí investície do amerických aerolínií a umožní väčší prístup leteckých spoločností do najväčších amerických miest.
Ak bude dohoda schválená, budú môcť lietadlá z USA i Európskej únie lietať na trasách medzi všetkými mestami v Európe a Spojených štátoch. Dohoda by tak odstránila konkurenčné bariéry na londýnskom letisku Heathrow, ktoré je hlavnou európskou bránou pre lety zo zámoria.
Dohoda má takisto odstrániť obmedzenie počtu služieb poskytovaných na letiskách v USA a Európe, typov používaných lietadiel a vybraných leteckých liniek. Umožnila by aj neobmedzené práva na poskytovanie služieb pre všetky členské štáty Európskej únie a USA v tretích štátoch. (čtk)