Melbournská Aréna Roda Lavera je pripravená na prvé saltá 38. majstrovstiev sveta v športovej gymnastike. Dnes je na programe len slávnostné otvorenie, tentoraz nie na športovisku, ale v sídle guvernéra štátu Viktória Johna Landyho, bývalého skvelého bežca (po Angličanovi Bannisterovi druhý človek na svete, ktorý zabehol jednu míľu pod štyri minúty). O medaily vo viacbojoch mužov a žien a na náradiach sa súťaží od utorka do nedele.
Medzinárodná gymnastická federácia (FIG) po víkendových pódiových tréningoch vydala štartovú listinu, v ktorej je 178 mužov a 97 žien z 53 krajín. V Melbourne už pracuje vyše 350 dobrovoľníkov z celej Austrálie, 250 novinárov zo sveta a účastníkov zabávajú maskoti - vtákopysk Bill, koala Kev a ježura Ellie.
Naši v kvalifikácii v utorok a stredu
Slovenská výprava je po týždni pobytu spokojná s aklimatizáciou aj pokojnou prípravou. Organizácia funguje bez chýb a haly, náradie i ostatné podmienky sú na vysokej úrovni. Všetko sa sústreďuje na utorkové a stredajšie kvalifikačné vystúpenia, ktoré rozhodnú o finalistoch.
Samuel Piasecký sa predstaví zajtra v prvom z troch sledov o 11. hodine miestneho času (1.00 nadránom SEČ) na troch náradiach - bradlách, hrazde a v prostných. V stredu sa v treťom slede od 16.00 (6.00 SEČ) objaví v kompletnom štvorboji dvojnásobná olympionička Zuzana Sekerová, žijúca v USA, a v záverečnom od 19. hodiny (9.00 SEČ) Veronika Adamská na bradlách a kladine. Trénerov Martina Zvalu a Katarínu Krekáňovú teší dobrý zdravotný stav zverencov i odhodlanie. Naši nepatria medzi favoritov, hocaká účasť vo finále by bola úspechom, cieľom je najmä bezchybne zvládnuť nacvičené zostavy.
Medzi kandidátmi aj Austrálčania
Tradičné gymnastické veľmoci ako Rusko, Ukrajina, Čína, Japonsko, Rumunsko, Francúzsko či USA ukázali kvality už cez víkend na pódiu, ale veľmi disciplinované, dobre vedené a s veľkými ambíciami pripravené sú aj austrálske tímy. Mužov trénuje bieloruská dvojica Šenkar - Vatkin (tréneri Ščerba a Ivankova), ženy Američanka Liddicková, ktorá vychovala Millerovú. Prišli aj stálice - Jovčev (Bul.), Urzica a Dragulescu (Rum.), Li Xiao-peng (ČĽR), Ivankov (Biel.), Kriukov (Rus.), Deferr (Šp.), Tampakos (Gré.), Tomita (Jap.), Čusovitinová (Uzb. - 30 rokov a ôsme MS!), Ponorová (Rum.), Zamolodčikovová (Rus.) a ďalšie.
Károlyiovej tromfy z USA
V americkej výprave žien vedenej rumunskou rodáčkou maďarského pôvodu Martou Károlyiovou (manžel Béla ostal doma) a Valerijom Ľukinom je aj najnovšia hviezda, 16-ročná Anastasia Ľukinová, dcéra olympijského víťaza Valerija a majsterky sveta v modernej gymnastike Anny Kočnevovej, ktorí sa odsťahovali z Ruska do Louisiany, keď mala Nasťa dva roky. Ľukinová je už teraz obrovským marketingovým projektom a má byť na náradiach to, čo Šarapovová v tenise. Nakrúca aj v Hollywoode najmä pre Walta Disneyho, no uvidíme, ako zvládne premiéru na MS.
Posledné (desiatky) a prvé (video)
Tento šampionát je posledný so starým bodovacím systémom a prvý s využitím videorozhodcu - záznam bude k dispozícii po prípadných protestoch. FIG zároveň uplatnila nové pravidlo pre rozhodcov, keď im kategoricky zakázala vstup do tréningových hál a prvý raz povolila vidieť gymnastov až na pódiu.
Po aténskych škandáloch a ustavičných škriepkach o výške známok siahla k tvrdým opatreniam a toto posledné vyvolalo búrku nevôle medzi rozhodcami, lebo niektorí neinformovaní ostali šokujúco stáť pred bránami hál. Väčšina teraz poukazuje na nedostatok vizuálneho vzdelávania a sledovania svetovej špičky, ale aj na ponižujúce podmienky a zneváženie práce všetkých rozhodcov v jednom vreci. FIG však volá po zatraktívnení pretekov, obmedzení skupinkovania a ovplyvňovania výsledkov tak, aby sa známky nepripravovali prv než gymnasti skočia prvé súťažné salto.