BRATISLAVA – Vražda 17-ročného Mária Gorala v Žiari nad Hronom, 29-ročného Tibora V. v Rimavskej Sobote, 43-ročného Gustáva Baláža v Prievidzi, zapálenie domu a smrť obyvateľa Hornonitrianskych Nemiec, brutálny útok na matku ôsmich detí Anastáziu Balážovú v Žiline. Okrem toho fyzické útoky na zahraničných študentov, napadnutia ľudí pre rasu, národnosť či presvedčenie. V uliciach miest hajlujú skinhedi, na židovských cintorínoch sú zničené náhrobné kamene, na múroch domov nasprejované hákové kríže.
To sú tie najviditeľnejšie prejavy tvrdého rasizmu, fašizmu a neznášanlivosti na Slovensku, za ktorými stoja asi tri tisícky aktívnych skínov.
Podľa prieskumov občianskej iniciatívy Ľudia proti rasizmu má okolo 86 percent obyvateľov Slovenska negatívny postoj k rómskemu etniku.
„Príčinou sú predsudky dospelých a z toho vyplýva zlá výchova detí v rodine a v škole,“ hovorí koordinátor iniciatívy Ladislav Ďurkovič.
Problematikou rasizmu sa na Slovensku zaoberá asi dvadsať mimovládnych organizácií. O projektoch rómskej minority, útokoch na Afroslovákov, ale aj o nedostatočnej práci polície a potrebe efektívnejšej práce exekúcie hovorili včera predstavitelia iniciatívy Ľudia proti rasizmu aj s prezidentom Schusterom.
„Požiadali sme prezidenta o pomoc pri zriadení inštitútu ombudsmana, ochrancu ľudských práv,“ hovorí riaditeľka nadácie Občan a demokracia Šarlotta Pufflerová. Je totiž presvedčená, že práve ombudsman zabezpečí zmenu. Napríklad v nedostatočných a miernych postupoch polície proti prejavom rasizmu. „Nedodržiavaním zákonnosti je aj nečinnosť orgánov verejnej moci,“ tvrdí Pufflerová.
Problémom je, že stále chýba legislatíva, nie sú zabehnuté mechanizmy.
Za pozitívny moment označila Pufflerová vznik pracovnej skupiny na ministerstve vnútra, ktorá pracuje na novej metodike posudzovania rasovo motivovaných trestných činov.
(aha)