José Barroso a Václav Klaus sa včera úplne nezhodli. FOTO - ČTK |
Predseda Európskej komisie José Barroso včera absolvoval prvú cestu "dobrej vôle," ktorá má presvedčiť ľudí, že Európska únia je tu pre nich a nie je obávaným byrokratickým molochom.
Prvou zastávkou bola Česká republika, ktorá je pre ostré názory prezidenta Václava Klausa, považovaná za jednu z najeuroskeptickejších krajín únie. Hoci Barroso a Klaus sa včera na seba usmievali, bolo to cítiť.
Barroso prišiel predstaviť takzvaný Plán D, s ktorým komisia prišla potom, čo Francúzsko a Holandsko odmietli európsku ústavu. Písmeno D symbolizuje demokraciu, dialóg a debatu.
Prezident Klaus šéfovi komisie povedal, že práve tieto tri veci mu v únii najviac chýbajú. Navrhol, aby únia prijala ďalší plán. Plán E- enlargement, teda rozšírenie.
Ako však má fungovať plán D? Pomôcť majú napríklad únijní "vyslanci dobrej vôle" z radov známych osobností, podobne ako to robí na podporu svojho poslania OSN. Komisia by taktiež chcela docieliť, aby sa doteraz uzavreté rokovania ministrov členských krajín otvorili verejnosti. Ľudia by tak získali prehľad, čo ich vláda skutočne presadzovala a už by sa nemohla neskôr vyhovárať na Brusel.
Prvá spanilá jazda do Prahy má byť hmatateľným dôkazom, že Brusel počúva ľudí v takzvanom ročnom "období zamyslenia", ktoré si politici vytýčili po prepade euroústavy. Barroso síce nedávno povedal, že si nedokáže prijatie ústavy predstaviť v budúcich dvoch či troch rokoch, včera ju však obhajoval ako jediný dostupný kompromis. Medzitým sa niekoľko európskych poslancov naprieč politickými stranami snaží ústavu prebudiť k životu, uvažuje sa dokonca o novom Konvente.
Barroso sľuboval, že únia smeruje k menej byrokratickej organizácii. Dokazoval to tým, že komisia už začala rušiť desiatky "absurdných" smerníc a noriem a rozhodne nie je na konci s touto prácou. "Nikto si neželá byrokratický európsky superštát," povedal. Dodal však, že existujú oblasti, kde treba politikov zladiť - napríklad v justícii či bezpečnosti.
Všetkým novým členským štátom sľúbil, že bude tlačiť na starú pätnástku, aby zrušila obmedzenie brániace Čechom a Slovákom u nich pracovať bez povolenia. Už teraz je však jasné, že napríklad Nemecko s niečím takým nepočíta. V programovom vyhlásení novej nemeckej vlády sa počíta s predĺžením obmedzenia na celých sedem rokov.