Peniaze žiadal od konateľov súkromnej firmy zo stredného Slovenska za to, že im mesto Čadca urýchlene preplatí faktúry v hodnote 30 miliónov. Za toľko vykonala firma pre mesto stavebné práce.
Keď primátor požiadal konateľov firmy o úplatok, tí sa obrátili na políciu. "S políciou firma komunikovala do posledného okamihu, aj preto bola akcia úspešná," povedal minister vnútra Vladimír Palko.
Pohančeník je primátorom Čadce s jednou prestávkou dokopy vyše 8 rokov a už druhým, ktorého polícia prichytila pri preberaní úplatku. Pred niekoľkými mesiacmi takto zatkli primátora Veľkého Medera Samuela Lojkoviča. Ten čaká vo väzbe na súd, ktorý sa začne už o niekoľko dní.
V samospráve sa policajtom v poslednom čase čoraz viac darí odhaľovať korupciu. Pavol Nechala z Transparency International to vysvetľuje aj tým, že poslanci a primátori možno nie sú zvyknutí na takú formu kontroly, ako napríklad ministerstvá.
V samospráve môže podľa Nechalu ísť často iba o akciu jednotlivca, kým "pri väčšej politike je to skôr zaangažovanosť politických strán". Korupcia na vyššej úrovni je podľa neho sofistikovanejšia.
Nechala vidí ďalší dôvod rastúcej korupcie aj v tom, že samospráva nie je pod takou kontrolou médií ako hlavné štátne inštitúcie, pritom sa na samosprávu presúva stále viac peňazí a korupcii sa tak "otvárajú nové možnosti".
Okrem Pohančeníka a Lojkoviča polícia obvinila z korupcie riaditeľa Banskobystrického samosprávneho kraja Milana Mráza, prvostupňový súd ho oslobodil. Mráz mal byť zatknutý pri preberaní úplatku, ktorý však skončil u poslanca Národnej rady Gabriela Karlina.
Obvinený je aj viceprimátor Košíc Eugen Čuňo a stále prebieha súd so starostom Rače Pavlom Bielikom. Obvinený, ale nie z korupcie, je aj starosta mestskej časti Dargovských hrdinov v Košiciach Ladislav Lumtzer. Polícia ho viní z podvodu a zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Primátora Čadce Jozefa Pohančeníka zadržali policajti na žilinskom parkovisku ihneď potom, ako prevzal peniaze. Vyšetrovateľ ho obvinil z trestného činu prijímania úplatku a spracoval pre prokurátora návrh na jeho vzatie do väzby. Za uvedený čin mu hrozí trest odňatia slobody od troch do osem rokov.
Minister Palko vyzval občanov, aby sa nebáli korupciu polícii oznámiť. "Teší nás, že sa občania, organizácie a súkromné firmy obracajú na políciu, ak vedia o korupčnom správaní," povedal Palko.
Pohančeník sa stal primátorom Čadce v posledných voľbách ako nezávislý kandidát s podporou viacerých strán. Primátorom tohto mesta bol aj v rokoch 1994 - 1998 a pár mesiacov aj v roku 2002, keď sa stal primátorom v predčasných voľbách po tom, ako sa tohto postu vzdala Anna Malíková.
Pohančeník bol v minulosti spoločníkom v známej čadčianskej stavebnej firme ABC Kýčerka, ktorá participovala na mnohých významných stavbách v regióne.
Na mestských zastupiteľstvách mu niektorí poslanci vyčítali, že mesto odpredalo množstvo nehnuteľností, často za veľmi nízke ceny. Viaceré ani nie za polovicu znaleckého posudku. Išlo najmä o budovy materských škôl, bývalého okresného úradu a mnohé ďalšie.
Mnohí poukazovali aj na nedávno začatú výstavbu priemyselného parku, najmä na výkup pozemkov. Mesto ich od obyvateľov vykúpilo za nízke ceny a odpredalo zahraničnému investorovi so stopercentnou prirážkou.
Autor: mož, ih