Takto vyzerali Tatry 17. novembra 2005. Včera, presne rok po kalamite, už v Tatrách nasnežilo a pohľad na ne sa trochu zmenil. Je menej depresívny. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Presne pred rokom sa Slovenskom prehnala víchrica, ktorá vo Vysokých Tatrách zničila 25-tisíc hektárov lesa a v Nízkych Tatrách 2-tisíc. Sila vetra napríklad na Skalnatom plese dosiahla rýchlosť 194 km/h a v Starej Lesnej 162 km/h. "Tridsaťročný" vietor nebol podľa odborníkov najhorší, aký sa dá v Tatrách očakávať, ale zasiahol ich najzraniteľnejšie miesta.
Aj rok "po" zostáva nezodpovedaná otázka, čo ďalej s Tatrami a Tatranským národným parkom. Ochranári s lesníkmi sa nevedia dohodnúť, ktoré územie zostane bez zásahov. Stojí aj zmena zonácie národného parku.
Ochranári sú v spore aj s podnikateľmi a mestom Vysoké Tatry. Mesto aj podnikatelia tvrdia, že ochrana prírody bráni rozvoju regiónu a na niektorých miestach už nezodpovedá realite.
Rok po kalamite je spokojný šéf Štátnych lesov TANAP-u Peter Liška. Plán likvidácie kalamity plní. Naopak, šéf Správy Tatranského národného parku Tomáš Vančura je sklamaný, že sa stále nepodarilo schváliť zonáciu.
Lesoochranárske zoskupenie Vlk sa sťažuje Európskej komisii na postup štátnych orgánov pri spracovaní kalamitného dreva. Jeho šéf Juraj Lukáč hovorí, že oblasť je územím európskeho významu a podľa smernice Rady Európy tam platí predbežná ochrana.
Turisti sú po roku sklamaní: "Veľa sa toho nezmenilo. Tamto nad cestou je stále neporiadok a nikto, kto by upratoval," hovorí jeden z nich. Domáci vidia veci inak. "Urobilo sa toho dosť."
Autor: rf, čtk, wm, haj