David Irving podpisuje svoju knihu o maďarskom povstaní v roku 1956 na mítingu krajnej pravice v Budapešti. Na akcii v roku 2003 vystúpil spolu s francúzskym nacionalistom Jean-Marie Le Penom. Povstanie vtedy označil za antisemitský pogrom namierený proti "židovskej vláde". FOTO - TASR/AP |
Najznámejší popierač holokaustu na svete David Irving sedí v rakúskom väzení. Čaká na rozhodnutie, či sa postaví pred súd, na konci ktorého by mohol byť aj 20-ročný trest väzenia.
Zatykač na neho v Rakúsku vydali už pred dvadsiatimi rokmi, teraz sa právnici sporia, či ešte obstojí. Rakúske právo sa však za 20 rokov nezmenilo. Popieranie holokaustu je stále trestné.
Irvinga zatkli niekoľko dní po tom, čo v Nemecku odložili proces s ďalším popieračom holokaustu - Ernstom Zündelom. Obaja muži sa poznajú, vzájomne si svedčili pri viacerých súdnych sporoch, ktorým čelili. Ich priaznivci sú presvedčení, že muži, ktorí tvrdia, že neboli plynové komory a celý holokaust je židovským výmyslom, sú obeťami sprisahania. Samozrejme židovského.
Irvinga zadržali na ceste na prednášku vo viedenskom študentskom klube. Mal tam hovoriť o tajných dohodách medzi Hitlerom a maďarskou židovskou obcou.
Irving a jemu podobní neoslovujú len neonacistov s minimálnym vzdelaním, ale snažia sa preniknúť na univerzitnú pôdu. Nie sú autormi primitívnych letákov, ale tučných kníh. Tie sa snažia tváriť ako vedecké štúdie s množstvom citátov, odkazov a prameňov. Hoci renomovaní historici ich nachytali pri neodbornom spracúvaní historických prameňov, či dokonca pri ich falzifikácii a vedomej lži, oslovujú veľké množstvo ľudí.
David Irving je hrdinom neonacistov, revizionistov, prívržencov Ku Klux Klanu, rasistov, ale aj radikálnych antikomunistov. Intelektuáli nemajú úplne jasno, ako sa k nemu postaviť. Na prestížnych univerzitách je personou non grata, ale existujú zástupcovia akademickej obce ako Noam Chomsky, ktorí tvrdia, že aj Irving má právo na vyjadrenie názoru. To mu garantujú viaceré medzinárodné dohovory. Faktom však je aj to, že osvienčimská lož je v mnohých európskych krajinách trestným činom.
Súdne spory Irvingovi a celému hnutiu popieračov skôr pomáhajú. Za reči o tom, že v Osvienčime neboli plynové komory, dostal od súdu pokutu šesťtisíc dolárov. V niektorých krajinách je však najpredávanejším historikom, na svojich knihách zarobí teda niekoľkonásobne viac.
Popieranie holokaustu nie je len európskou alebo americkou záležitosťou. V posledných rokoch je Irving veľmi populárny v arabskom svete. Tamojšie vlády otvorene podporujú konferencie o popieraní holokaustu, ľudia ako Irving majú veľký priestor v médiách.