Raketový dáždnik by mal Američanov a ich spojencov chrániť pred nevyspytateľnými krajinami ako Irán. Ten svoje protiraketové strely predviedol v septembri na oslavách začiatku iránsko-irackej vojny. FOTO - SITA/AP |
Poľsko ako prvý postkomunistický štát verejne jednoznačne deklarovalo záujem zapojiť sa do nového amerického systému protiraketovej obrany. Urobilo tak v prílohe programového vyhlásenia nového premiéra Kazimierza Marcinkiewicza.
Vyhlásenie vyvolalo v Poľsku veľkú pozornosť aj kritiku. "Vedieme na túto tému s Američanmi citlivé rozhovory, žiadali nás o diskrétnosť, a naraz sa niečo také nachádza vo vládnom dokumente," komentoval šokovane prostorekosť vlády minister zahraničných vecí predchádzajúcej vlády Adam Rotfeld. "Priveľká horlivosť v tejto veci by mohla byť zle vnímaná spojencami z NATO a Ruskom," povedal bývalý minister obrany Jerzy Szmajdziński.
Marcinkiewicz aj odstupujúci prezident Aleksander KwaĘniewski teraz tvrdia, že je celá vec iba v štádiu rokovaní a nič ešte nie je rozhodnuté. "Musíme všetko podrobiť dôkladnej analýze a až potom informovať verejnosť, či to bude pre Poľsko dobré, alebo nie," hovorí Marcinkiewicz.
Systém by mal chrániť Spojené štáty a jeho spojencov proti prípadným útokom napríklad z Iránu. Komentátori sa zhodujú, že by účasť na programe a umiestnenie protiraketovej základne v Poľsku znamenalo prehĺbenie vzťahov so Spojenými štátmi a mohlo by to byť prínosom pre poľskú ekonomiku. Zároveň by však znamenalo aj väčšie ohrozenie Poľska prípadným teroristickým útokom.
Poľsko je popri Veľkej Británii hlavným americkým spojencom v Európe. Spolupráca s Washingtonom bola prioritou každej doterajšej poľskej vlády.
Podľa agentúry AFP rokuje Washington o umiestnení základne protiraketovej obrany aj s inými krajinami. "Najpokročilejší dialóg vedieme s Poľskom, lebo dáva najavo trvalý záujem o túto tému," povedal agentúre nemenovaný americký vládny činiteľ.
"Vláda o prípadnom rozmiestnení systému v Maďarsku nerokovala a ani nemohla rokovať," odpovedal tento týždeň na otázku opozície maďarský premiér Ferenc Gyurcsány. Podľa neho ešte neexistuje konkrétny plán na budovanie systému. Keď takýto plán bude, a vláda bude musieť rozhodnúť, bude o tom včas podľa premiéra informovať aj parlament.
Český minister zahraničia Cyril Svoboda včera agentúre ČTK povedal, že pražská vláda o zapojení do programu nerokuje. Zopakoval však svoje skoršie vyhlásenie, že česká bezpečnostná politika sa určitým spôsobom zapojí do amerického protiraketového dáždnika. To ešte nemusí znamenať umiestnenie základne na českom území.
O rozmiestnení systému v Európe sa bude rozhodovať v NATO a pôjde o politické rozhodnutie, hovorí maďarský bezpečnostný analytik Péter Tálas. "Zatiaľ ide skôr o akúsi demonštráciu politickej orientácie a odhodlania. V prípade Poliakov je odôvodnené aj tým, že vstup novej vlády na európsku politickú scénu nebol veľmi úspešný."
(grab, pm)