V noci na včera bolo v celej krajine zapálených 98 áut, čo podľa polície zodpovedá bežnému každodennému priemeru. V noci na stredu to bolo ešte 163 vozidiel.
Vláda stále nepovažuje situáciu za definitívne vyriešenú, dal v stredu v Senáte najavo minister vnútra Nicolas Sarkozy. Senát schválil vládny návrh zákona o predĺžení výnimočného stavu, ktorý by sa inak skončil 21. novembra.
Sarkozy, ktorého počas terajšej krízy za tvrdý postup a výroky často kritizovali, z nej zrejme vyjde posilnený. Podľa posledného prieskumu podporuje jeho líniu 68 percent Francúzov. Takmer taký istý počet schvaľuje jeho úmysel vyhostiť cudzincov, ktorí sa na násilnostiach podieľali.
V stredu sa v súvislosti s nepokojmi začalo diskutovať o polygamii v rodinách niektorých moslimských prisťahovalcov. Minister -splnomocnenec pre pracovné vzťahy a zamestnanosť Gérard Larcher aj ďalší ju spomenuli ako jednu z možných príčin incidentov.
Niektoré denníky označujú toto vysvetlenie za absurdné, aj keď problém polygamie nechcú podceňovať. Polygamia je vo Francúzsku oficiálne zakázaná a možno ju trestať väzením. Úrady ju však v niektorých prípadoch tolerujú. Počet polygamných rodín sa odhaduje na 30-tisíc.
Predstaviteľka Francúzskej akadémie Carrereová-d'Encausse v rozhovore pre ruskú televíziu tiež kritizovala francúzsku "politickú korektnosť", ktorá podľa nej nepripúšťa, aby sa hovorilo o černochoch a Židoch. "Politická korektnosť našej televízie je skoro ako cenzúra v ruských médiách," povedala. Za svoje vystúpenie si vyslúžila pokarhanie ľavicového denníka Libération, podľa ktorého "uletela".
Značná časť výtržníkov, čo v minulých týždňoch ničili majetky na predmestiach, pochádzala z rodín prisťahovalcov z Meghrinu a z čiernej Afriky. Títo ľudia sú aj podľa vládnych miest diskriminovaní. (čtk)