FOTO |
Prešlo len niekoľko dní odvtedy, čo americkí diplomati tvrdili, že armáda takéto zbrane nepoužila. Do prvých volieb v Iraku zostáva mesiac a autorita Spojených štátov utrpela. Rovnako miestnej vlády po tom, ako na ministerstve vnútra objavili tajný bunker so 170 väzňami javiacimi znaky týrania.
Granáty s bielym fosforom vystreľovali Američania počas útoku na Fallúdžu, kde povstalci kládli najtuhší odpor. Používala ich aj britská armáda, povedal v stredu v Londýne minister obrany John Reid. Fosforové zbrane nie sú zakázané a nepatria ani medzi chemické zbrane. Ich nasadenie proti povstalcom vo Fallúdži preverí tím irackých expertov, čo v stredu prišiel do mesta.
Protokol o konvenčných zbraniach z roku 1983 zakazuje fosforové zbrane používať, ak sú v blízkosti vojenských cieľov aj civilisti. Vo Fallúdži bola pred 12 mesiacmi neprehľadná situácia a civilisti tam zostali aj napriek americkým výzvam, aby mesto pred ich útokom opustili.
Hovorca Pentagonu Barry Venable tvrdí, že vysoko zápalné zbrane nepoužili proti civilistom. Dokument talianskej televízie začiatkom mesiaca uviedol, že vo Fallúdži túto muníciu použili proti neozbrojeným mužom, ženám aj deťom, ktoré zhoreli na kosť. "Toto kategoricky odmietame," povedal Venable. Podľa neho sú tieto zbrane súčasťou americkej konvenčnej výzbroje a zbrane využívajúce biely fosfor nie sú zakázané žiadnou konvenciou.
Americká armáda granáty s bielym fosforom využíva, ak chce vytvoriť dymovú clonu, prípadne osvetliť cieľ či terén. Nasadzujú sa však tiež ako zápalná zbraň. Vysokozápalný granát sa vznieti vo vzduchu už pri teplote 30 stupňov a oheň je veľmi ťažké zahasiť. Hovorca Venable povedal, že vo Fallúdži, kde sa vlani v novembri odohrávala tvrdá mestská vojna, fosforové zbrane používali na vyštvanie irackých povstalcov z úkrytov a dier. Až potom ich zabíjali. "Civilisti nikdy neboli naším cieľom."
"Tieto zbrane by sa nemali používať ako iné konvenčné," myslí si Daryl Kimball, riaditeľ washingtonskej nezávislej organizácie na monitorovanie zbraní. Ich nasadenie je potrebné prešetriť, myslí si.
Britský minister John Reid povedal, že v Iraku ich britské jednotky použili, ale výhradne len ako zastierací manéver na ochranu britských vojakov dymovou clonou. Kedy a za akých okolností, nespresnil.
O Fallúdži a fosforových zbraniach bola v stredu živá diskusia aj v Európskom parlamente, kde liberáli, socialisti a Zelení požiadali o nezávislé medzinárodné vyšetrenie.
Záber ukazuje oblohu nad Fallúdžou vlani 9. novembra po vystrelení granátov s bielym fosforom. FOTO - REUTERS |