Za reálneho kandidáta na post šéfa úradu označujú ľudia blízki Miklošovi terajšieho riaditeľa medzinárodného odboru patentového úradu Vladimíra Banského, bývalého diplomata a v rokoch 1982 až 1991 vedúceho technického poradcu generálneho tajomníka OSN v New Yorku. Ďalšími nominovanými sú predsedníčka Komory patentových zástupcov Darina Kylianová a patentový zástupca Juraj Knopp.
Ďalší dvaja kandidáti by si v prípade zvolenia na post riaditeľa úradu museli nechať pozastaviť licenciu. V opačnom prípade by totiž hrozil konflikt záujmov, pretože z ich doterajších funkcií vyplýva zastupovanie klientov (domácich aj zahraničných) práve voči Úradu priemyselného vlastníctva.
Do konkurzu na kreslo predsedu patentového úradu sa prihlásilo 32 uchádzačov, z ktorých komisia v prvom kole na základe odborných kritérií vybrala šiestich. Nasledujúcim užším výberom prešli spomínaní traja kandidáti.
O konkurze na predsedu patentového úradu rozhodol premiér Dzurinda, keď ministri za SDĽ nesúhlasili s Miklošovým kandidátom Miroslavom Tomanom (DS) z Banskej Bystrice. Vláda sa Tomanovou nomináciou zaoberala dvakrát, ale predkladateľovi návrhu Miklošovi sa ju presadiť nepodarilo.
Úrad priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici už takmer tri mesiace nemá predsedu. Vláda totiž s účinnosťou od nového roku vyhovela žiadosti bývalého šéfa úradu Martina Hudobu a uvoľnila ho z funkcie. Odvtedy je post neobsadený.
DANIEL VRAŽDA