FOTO
Clive Staples Lewis: Kroniky Narnie. Čarodejníkov synovec * Slovart * Bratislava 2005 * Preklad Patrick Franck * Ilustrácie Pauline Baynesová
Namiešajte dokopy trochu mýtov, rozprávku o Snehulienke a zlej macoche, Tolkiena a jeho Silmarillion a Bibliu, konkrétne Genezis. Rozdeľte to do pätnástich kapitol. Výsledným produktom bude práve kniha Kroniky Narnie s podtitulom Čarodejníkov synovec.
V duchu momentálneho fantasy boomu sa v nej stretnete s dvomi detskými postavičkami, malou kvázifilozofkou Polly a jej kamarátom Digorym, ktorého strýko - čuduj sa svete - je čarodejník.
Aj keď pomerne fušerský. Na scénu prichádzajú čarovné prstene, pomocou ktorých sa naši dvaja malí kamaráti presúvajú medzi viacerými rozprávkovými svetmi. V jednom z nich privedú k životu zlú kráľovnú Jádis a nechtiac ju prenesú do zázračného sveta Narnie.
V prvej knihe zo sedemdielnej série C. S. Lewis, britský novelista a esejista a blízky priateľ už spomínaného J. R. R. Tolkiena, vytvára nový svet, do ktorého situuje svoje príbehy.
Svet to však nie je veľmi netradičný - trpí rôznymi klišé fantasy literatúry. Zvieratá rozprávajú, trpaslíci zázračne spracúvajú drahé kovy a sem-tam sa na scéne objaví i sám stvoriteľ, tentoraz reprezentovaný kráľovskou postavou leva Aslana.
Zaujímavosťou však je, že Lewis tento príbeh napísal už v polovici päťdesiatych rokov - predchádzal mu príbeh Lev, šatník a čarodejnica, ktorý je v slovenskom vydaní až druhým dielom. K našim čitateľom sa táto séria však dostáva až dnes. Prekvapí to o to viac, že po celom svete sa z nej predalo 85 miliónov výtlačkov.
Knihy pomenované Kroniky Narnie sú určené predovšetkým detskému čitateľovi, preto v Čarodejníkovom synovcovi neprekvapí istá dávka naivity. Ani výpovede malých hrdinov niekedy nezodpovedajú ich veku.
Táto kniha však nie je sústom pre literárnych kritikov. Jednotlivé príbehy - kapitoly tvoria totiž kompaktné celky - sú relatívne krátke a paradoxne, napriek niektorým výhradám, sa čítajú veľmi dobre.
Zaujímavosťou taktiež je, že na podobný príbeh, na aký Tolkien potreboval tri knihy a Peter Jackson deväť hodín, Lewisovi v tejto knihe stačí - nadnesene povedané - dvadsaťsedem strán.
Prílišnou originalitou kniha Čarodejníkov synovec určite neoplýva, no svojich čitateľov si isto nájde.
Určitým plusom je aj dĺžka jednotlivých kapitol, ktoré priam nabádajú na čítanie na dobrú noc.
A deťom aspoň pripomenú, že dobro a zlo sú kategórie potrebné aj v dnešnej uponáhľanej spoločnosti. Možno práve v dnešnej spoločnosti.