Situácia v krajine sa síce upokojuje, francúzski hasiči však napriek tomu stále po nociach hasia zapálené autá. FOTO - TASR/AP
Mladí násilníci, ktorí v minulých týždňoch každú noc vyrážali do ulíc francúzskych miest, zapaľovali autá a budovy, strieľali po policajtoch, sú na ústupe. V noci na včera horelo už "iba" 215 áut a polícia hovorí o návrate takmer k normálu.
Bezprecedentné násilie vo Francúzsku utícha. No len zdanlivo.
Posledné týždne odkryli to, čo Európa zatiaľ len tušila: vnútri drieme časovaná bomba tvorená miliónmi mladých, nezakotvených ľudí bez budúcnosti. Sú to hlavne mladí moslimovia, ktorí neveria svojim rodičom, nieto vláde krajiny, v ktorej sa narodili. Nič nemajú, nemajú prečo žiť, teda ani čo stratiť. Sú preto i ľahkým cieľom pre teroristické siete, ktoré hľadajú nových oddaných priaznivcov.
Poučenie
Aké poučenie si teda Francúzsko s najpočetnejšou moslimskou komunitou z tejto výbušnej situácie vezme?
V prvom rade sa bude investovať. Parížska vláda oznámila, že urýchli výdavky do bytov na predmestiach, do vzdelávania a zamestnanosti. Európska únia venuje Francúzsku päťdesiat miliónov, aby sa mohlo vyrovnať s dôsledkami nočného ničenia. Až miliardu eur by mali vyčleniť na vytváranie pracovných miest a znižovanie sociálnych rozdielov.
Okrem toho chce dať vláda jasný signál, že ďalšie násilnosti nepripustí. Aj preto v pondelok odsúhlasila predĺženie možnosti vyhlásiť zákaz nočného vychádzania až do februára. Návrh včera podporilo Národné zhromaždenie a dnes by to mal urobiť Senát.
Otázkou je, či je to šťastný krok. Vláda totiž oprášila zákon z roku 1955, ktorý bol zbraňou proti povstaleckej vojne v Alžírsku, ktoré bojovalo za nezávislosť od Paríža a veľa imigrantov tým popudila.
Zlá politika
Podľa sociológov si však politici musia v prvom rade priznať, že ich predtým takmer ako sviatosť uctievaná prisťahovalecká politika založená na slobode, rovnosti a bratstve išla zlým smerom. "Najhoršie pouličné násilie za veľa desaťročí je odmietnutím doterajších politík vlád bez ohľadu na ich politické zafarbenie. Už predtým boli snahy zlepšiť bývanie a šance imigrantov, ale ako vidíme, neúspešné," hovorí francúzsky sociológ Sebastian Roche.
Európa
Problémy nemá len Francúzsko, ale väčšina európskych krajín. Francúzsko má najpočetnejšiu moslimskú komunitu, tvorí desať percent všetkých jej obyvateľov. V Belgicku a Nemecku sú to štyri percentá obyvateľov, v Británii tri percentá. Spolu žije v západnej Európe dvadsať miliónov moslimov. Pokračujúca imigrácia a vysoká pôrodnosť do roku 2025 toto číslo zrejme zdvojnásobia.
Mladí moslimovia žijúci v okrajových štvrtiach Bruselu, Amsterdamu či Berlína sa necítia v omnoho lepšej situácii ako ich parížski bratia.
Organizácia Arabsko-európska liga, ktorú obviňovali z podpory rasových nepokojov v Antverpách, varuje pred ďalšími vlnami násilia. "Jeden incident môže zapáliť veľký oheň, ktorého dôsledky sú nepredstaviteľné," napísal na internetových stránkach organizácie šéf belgickej pobočky Karim Hassoun.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ,Brusel