Poslanci schválili takmer 300-miliónový úver na budovu, ktorá má byť budúcim sídlom kraja, konkrétnej firme bez verejnej súťaže. V čase schválenia na ňu neexistoval ani projekt, dnes ju firma stavia pre potreby kraja na vlastné náklady. Kraj by mal budovu zaplatiť až po dostavaní. Župan však uznesenie nepodpísal a záležitosť rieši súd. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ |
Župné zastupiteľstvo v Nitre je skoro synonymom etnického napätia. Jeho náznaky sa začali už pred prvými župnými voľbami. Niektorí kandidáti a politici vyzývali, že kto nepôjde voliť, volí Maďara. Kandidát SMK na župana Miklós Fehér nemal v druhom kole proti kandidátovi HZDS Milanovi Belicovi šancu, no maďarskí poslanci získali väčšinu v zastupiteľstve.
Vzťahy medzi maďarskými a slovenskými poslancami spočiatku vyhrotené neboli. Podľa krajského predsedu SMK Ivána Farkasa ich upravovala nepísaná dohoda o "rozdelení vplyvu na územie". Maďarskí poslanci mali podľa nej pod palcom problémy v okresoch, v ktorých boli zvolení - teda v Komárne, Leviciach, Nových Zámkoch a Šali. Slovenskí poslanci zasa dohliadali na okresy Zlaté Moravce, Topoľčany a Nitra.
Zlom prišiel podľa Farkasa až po vyše roku, keď župan Belica odvolal riaditeľku svojho úradu a nahradil ju Jánom Kovarčíkom. "Funkcia riaditeľa úradu je zo zákona o verejnej službe nepolitickou. Nemal tam byť vrcholový politik, ktorý bol vtedy podpredsedom HZDS," tvrdí Farkas. Poslanci viackrát odhlasovali jeho odvolanie, čo Belica vetoval.
Maďarskí poslanci poukazovali aj na problémy v úrade. "Vedúca finančného odboru, ktorá je maďarskej národnosti, nemá právo disponovať s účtom v banke, no jej zástupkyňa Slovenka áno," povedal Farkas. Belica hovorí, že kľúč je v dôvere a v tomto prípade odmieta etnický problém.
Zo slovenskej koalície sa postupne odčleňovali poslanci a vytvorili klub nezávislých. SMK s nimi začala spolupracovať, HZDS a Smer zostali bokom. K upokojeniu situácie podľa SMK neprispel ani Belicov vstup do HZDS.
HZDS považuje za zlomové neúspešné odvolávanie Féhera z funkcie vicežupana skupinou maďarských poslancov vedených Józsefom Bölczom, keď ho podržali traja slovenskí poslanci.
Potom nitrianske župné zastupiteľstvo prijalo rozhodnutie, ktorým sa zaoberá súd. Schválilo kúpu tzv. nepostavenej budovy ako sídla župného úradu kraja za takmer 300 miliónov korún od konkrétnej firmy bez výberového konania, pričom na budovu vtedy neexistoval ani projekt.
Napätie sa stupňovalo, keď poslanci zrušili organizačné oddelenie. Belica vyhlásil, že to vyvolá napätie v etnických vzťahoch, a doslova povedal, že "prepustili päť Slovákov". Konflikt medzi maďarskými a niektorými slovenskými poslancami vyvrcholil po odhlasovaní prenájmu 29 domovov sociálnych služieb neziskovým organizáciám, za ktorými stoja najmä maďarskí poslanci.
Oba tábory spolu už nevedia komunikovať, tzv. koordinačná rada poslaneckých klubov sa nezišla takmer pol roka. Župný parlament sa stretával dvakrát viac ako napríklad trnavský, zasadania sa často pre protestné odchody raz slovenskej, raz maďarskej strany končili skôr, ako prerokovali program.
Program zastupiteľstva sa často menil, najmä poslanci SMK predkladali na poslednú chvíľu desiatky materiálov a slovenskí protestovali, že nemajú čas si ich preštudovať. Belica nepodpísal vyše stovku uznesení, ktoré poslanci schválili dva razy a všetky postúpil prokurátorovi. Niektoré zmluvy zaňho podpísal Fehér.
Voľby predsedov a poslancov do zastupiteľstiev
samosprávnych krajov budú v sobotu 26. novembra.
V denníku SME postupne predstavujeme všetkých osem
samosprávnych krajov.
V piatok to bude košická župa.