Konferenciu včera otvárala aj ministerka práce Iveta Radičová. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
"Príjmová nerovnosť sa zvyšuje," hovorí Roman Džambazovič zo Strediska pre štúdium práce a rodiny. Upozorňuje, že kým v roku 1992 sme mali v rámci Európy najnižšie rozdiely v príjmoch, dnes je rozdiel medzi príjmom horných 10 percent populácie a 10 percent populácie s najnižším príjmom až päťnásobný.
Džambazovič porovnáva údaje z 90. rokov s poslednými údajmi, ktoré Slovensko má, o príjme obyvateľov z roku 2002. Vo svete sa už však o chudobe nehovorí len z hľadiska príjmu, ale meria sa "vylúčenosť", teda nedostupnosť služieb a tovarov a pocity ľudí, že pre sociálnu situáciu nie sú súčasťou spoločnosti. Tieto údaje Slovensko zatiaľ nemá. Po prvý raz by mali byť dostupné koncom decembra či v januári.
Slovensko sa tento rok zapojilo do projektu Európskej únie, ktorý má porovnať sociálnu situáciu obyvateľov členských krajín. Okrem príjmu sa sledujú po prvý raz aj nepeňažné znaky, ako vybavenie domácnosti, šanca ísť na dovolenku, či ako často rodina kupuje mäso. Porovnáva sa aj to, či sa chudoba prenáša medzi generáciami, preto Štatistický úrad bude s rodinami pracovať aj v budúcnosti a sledovať, či sa z chudoby vymanili. Zároveň sa zisťuje aj minulosť respondentov, teda z akej rodiny vyšli.
Na Slovensku je veľmi silný subjektívny pocit chudoby, ktorý sa však nie vždy zhoduje so skutočnosťou. Rozšírený je mýtus, že najchudobnejší sú dôchodcovia a starí ľudia. Džambazovič to vyvracia, na základe údajov o príjmoch rodín hovorí, že najchudobnejšie sú deti do 15 rokov, mladí ľudia do 24 rokov a mladé rodiny.
Úradníci z praxe hovoria, že medzi ľuďmi, ktorí sa snažia nájsť si prácu, sa stretávajú s novými fenoménmi. Tie môžu byť podľa nich nebezpečné pre rodinu. Elena Buksová z Krajského úradu v Banskej Bystrici hovorí, že ide najmä o odchod matiek - samoživiteliek za prácou do zahraničia, ktoré deti, neraz v predškolskom veku, nechávajú starým rodičom či príbuzným. Ak ide o úplné rodiny, odchádzajú za prácou predovšetkým muži, žena zostáva na výchovu sama, zhoršujú sa partnerské vzťahy. Mária Chaloupková z Úradu práce v Malackách upozorňuje, že najmä muži problém s nezamestnanosťou riešia alkoholizmom a násilím voči partnerke. (haj)